Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Polska Kronika Filmowa 30 1993-07-21

Opis

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Na ten odcinek Polskiej Kroniki Filmowej składają się następujące materiały:

„VAT ma wielkie oczy" – materiał prezentuje rzeczywistość gospodarczą po zmianach w systemie podatkowym. Zamiast podatku obrotowego, wprowadzono tajemniczy VAT, czyli podatek do wartości dodanej, który wpływa na ceny sprzedawanych towarów. Sposób jego obliczania jest tak niezwykle zawiły, że sprawia trudności nawet pracownikom Izby Skarbowej.

„Na aucie" – PZPN obraduje w sprawie oskarżeń o korupcję w rozgrywkach piłkarskich i odsunięciu m.in. Legii Warszawa z kwalifikacji o Puchar Polski. Spotkanie działaczy toczy się na terenie jednostki wojskowej, którą na zewnątrz okupują agresywni kibice drużyny, wykrzykujący nazistowskie hasła i groźby.

„Na boisku" – materiał przedstawia zgromadzenie Świadków Jehowy na stadionie Legii Warszawa. Lektor mówi, że „ten odłam chrześcijaństwa był do niedawna nielegalny". W reportażu widzimy jak pod hasłem „Pouczeni przez Boga” liczni wyznawcy przyjmują obrządek chrztu.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Polska Kronika Filmowa 30 1993-07-21
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  09'45"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • odcinek
  30

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.