Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Polska Kronika Filmowa 3 1992-01-15

Opis

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Na ten odcinek Polskiej Kroniki Filmowej składają się następujące materiały:

„Pierwszy dzień powszedni" – przepełniony gorzką ironią mini-dokument o pierwszym dniu pracy w roku. Kronika pokazuje zaśmiecone, szare i puste miasto. Gdy pojawia się człowiek, jest zmęczony i zły. Program pokazuje puste zakłady pracy, zadając pytanie czy to efekt sylwestrowego pijaństwa czy po prostu lenistwo.

„Mówi się" – program poświęcony problemom polskiej telefonii. Polacy wciąż mają problem, aby się gdziekolwiek dodzwonić. Wynika to z przestarzałego sprzętu i braków w zatrudnieniu – centrale telefoniczne wciąż cierpią na niedobór specjalistów. Co gorsza, awaryjność urządzeń powoduje, że abonentom naliczane są błędne rachunki. Narrator zastanawia się czy nie lepiej byłoby po prostu postawić na telepatię.

„Zamknięte szczęki" – krótki raport na temat upadającego handlu ulicznego. Powodem jest ogromna konkurencja i import dóbr z zagranicy. Handlarze narzekają na swój los, który pokazuje, że nie każdy, kto wykaże się inicjatywą osiągnie sukces na wolnym rynku.

„Obrazki z wystawy" – wolny rynek, rosnący konsumpcjonizm i konkurencja zmuszają sprzedawców do podejmowanie nowatorskich strategii. Ich świadectwem są zmieniające się wystawy sklepowe, gdzie nie jest już pusto i smutno. Jeden ze sklepów zatrudnił dwie dziewczyny, które – uśmiechając się zza szyby do przechodniów – zachęcają ich do zrobienia zakupów.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Polska Kronika Filmowa 3 1992-01-15
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  09'17"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • odcinek
  3

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.