Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Polska Kronika Filmowa 29 1991-07-17

Opis

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Na ten odcinek Polskiej Kroniki Filmowej składają się następujące materiały:

„Życie na gorąco" – trwa sezon wakacyjny. Ofertami krajowymi, ale też zagranicznymi kuszą Polaków nowopowstałe biura podróży. Jedną z najbardziej egzotycznych destynacji jest tropikalne Acapulco. Z racji ceny jest to jednak oferta dla bardzo nielicznych. Ponad połowa dzieci spędzi wakacje na podwórku przed blokiem.

„Bez jedności" – materiał filmowy dokumentujący kongres Polskiego Stronnictwa Ludowego. Uczestnicy spotkania nawołują do partyjnej jedności, ale ugrupowanie . Na przewodniczącego wybrany zostaje Roman Jagieliński. Przegrany – Roman Bartoszcze nie zgadza się z tym werdyktem. Partii grozi rozłam.

„Bez ziemi" – w podziemiach Muzeum Etnograficznego w Warszawie spotykają się byli przedstawiciele ziemiaństwa. Dyskutują o możliwości rewindykacji utraconej ojcowizny. Do reprezentowania swoich interesów powołują Towarzystwo Ziemiańskie, którego celem jest wykazanie nieprawomocności reformy rolnej. Zebrani debatują również na temat odzyskania ziem, które nie weszły w skład Polski po II wojnie światowej.

„Aniołki" – w Piasecznie szkolą się przyszłe funkcjonariuszki policji. Do tego szczególnego pododdziału zgłosiło się około tysiąc kandydatek, lecz ostatecznie przyjęto jedynie dziewiętnaście z nich. Widzimy kolejne ćwiczenia w jednostce: strzelanie, judo, karate.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Polska Kronika Filmowa 29 1991-07-17
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  10'07"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • odcinek
  29

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.