Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Polska Kronika Filmowa 28 1993-07-07

Opis

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Na ten odcinek Polskiej Kroniki Filmowej składają się następujące materiały:

„Po śladach" – materiał o Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Komendy Głównej Policji. Zajmuje się ono zbieraniem skonfiskowanej broni, gromadzeniem i analizowaniem śladów oraz szczątków, a także identyfikacją osób żywych – zaginionych i poszukiwanych, a także nieznanych zmarłych.

„A polonez trwa…" – w związku ze zmianami podatkowo-celnymi najbardziej opłacalnym samochodem w Polsce stał się polonez produkowany przez warszawskie FSO. Kolejki po odbiór samochodu rosną, cena pojazdu ma niebawem ulec zmianie.

„Twarze z daleka" – relacja z warszawskiego Muzeum Niepodległości, gdzie odbywa się wystawa rysunków autorstwa porucznika Mieczysława Skrzypińskiego. Uwiecznił na nich twarze oficerów AK więzionych w obozie w Riazaniu.

„Chodzi o Bośnię" – materiał przedstawia projekt „Róża włóczęgi” prowadzony przez jugosłowiańskiego pisarza, malarza i filmowca – Miroslava Mandic’a. Jego performance ma na celu uświadomienie i uwrażliwienie Europy na konflikt w Bośni.

„Nauczyciel golfa" – w Polsce pojawił się nauczyciel golfa. Przybyły z Australii polski emigrant ma na celu rozpowszechnienie tego sportu. Golf pozostaje jednak dyscypliną dla wybranych – bowiem sprzęt i nauka są na polskie warunki bardzo drogie.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Polska Kronika Filmowa 28 1993-07-07
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  10'19"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • odcinek
  28

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.