Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Polska Kronika Filmowa 28 1992-07-08

Opis

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Na niniejsze wydanie Kroniki składają się następujące materiały: „Ludzie…”, „…Ludziom”, „Przybysz”, „Zmierzch bez nocy”.

„Ludzie…” – materiał poświęcony Towarzystwu Opieki nad Ociemniałymi w Laskach pod Warszawą i prowadzącym go Siostrom Franciszkankom Służebnicom Krzyża. W programie obserwujemy zajęcia edukacyjne dla młodych podopiecznych zakładu – od śpiewu, przez prace rzemieślnicze, po geografię i informatykę.
„…Ludziom” – w tej samej miejscowości stowarzyszenie MONAR wyremontowało dwie wille. Miały w nich zamieszkać dzieci-nosiciele wirusa HIV wraz z rodzinami zastępczymi. Spotkało się to ze sprzeciwem lokalnej społeczności. Mieszkańcy wsi zaczęli gwałtowne protesty, których efektem był m.in. pożar w jednej z willi.
„Przybysz” – materiał poświęcony młodemu Szwajcarowi, który przyjechał na podwrocławską wieś i w surowych warunkach polskiej prowincji założył małe gospodarstwo z tradycyjną wytwórnią serów i hodowlą bydła.
„Zmierzch bez nocy” – materiał poświęcony upadkowi drobnego rybołówstwa w północnej Norwegii po II wojnie światowej, co związane było z przełamaniem monopolu norweskich rybaków przez wielkie traulery. Z reportażu dowiadujemy się, jak natura powoli odzyskuje tereny wcześniej intensywnie eksploatowane przez człowieka.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Polska Kronika Filmowa 28 1992-07-08
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  10'12"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • odcinek
  28

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.