Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Polska Kronika Filmowa 27 1994-07-06

Opis

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Na ten odcinek Polskiej Kroniki Filmowej składają się następujące materiały:

„Pod kominem" – materiał na temat trudnej sytuacji ekonomicznej Śląska i Ślązaków mieszkających na zdewastowanych przez górnictwo terenach. Wraz z ekipą Kroniki odwiedzamy mieszkańców ulicy Przemysłowej w Czerwionce, gdzie wciąż brakuje kanalizacji i bieżącej wody. Choć XXI wiek jest u bram, są w Polsce miejsca, gdzie od dawna nic się nie zmieniło.

„Parafiada" – reportaż ze zlotu sportowych klubów parafialnych, który odbył się w dniach 12–18 czerwca 1994 roku w miasteczku namiotowym na warszawskich Siekierkach. Wśród uczestników znaleźli się reprezentanci tak odległych krajów jak choćby Kenia. W wydarzeniu wzięło udział prawie 1300 młodych sportowców.

„Sesja nadzwyczajna" – materiał z pierwszej sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, w której udział wzięli najmłodsi Polacy. Temat pierwszego posiedzenia brzmiał: Wojna – zagrożeniem szczęśliwego dzieciństwa. Polska jest pierwszym krajem, w którym realizowana jest tego typu inicjatywa. Jej celem jest propagowanie parlamentaryzmu wśród dzieci i młodzieży. Wśród przemawiających do młodych parlamentarzystów znalazł się m.in. prezydent Lech Wałęsa.

„U Myszki Miki" – krótka impresja filmowa z Toontown – królestwa Myszki Miki w kalifornijskim Disneylandzie.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Polska Kronika Filmowa 27 1994-07-06
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  10'15"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • odcinek
  27

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.