Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Polska Kronika Filmowa 27 1991-07-03

Opis

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
W pierwszej części Kroniki zatytułowanej „Prezydent zamiast sejmu" przyglądamy się gęstniejącej atmosferze pomiędzy władzą wykonawczą, a ustawodawczą. Zarzewiem sporu jest ustawa o ordynacji wyborczej. Ostatecznie sejm odrzuca prezydenckie weto – w programie możemy wysłuchać argumenty obu stron konfliktu.

Podczas gdy politycy debatują nad ordynacją, na ulicy Polskiej w Warszawie zmienia się niewiele. Senny klimat, wysokie bezrobocie i brak wiary w zmiany na lepsze. Rozgoryczeni mieszkańcy narzekają na polityków, którzy zapomnieli o swoich wyborcach. Jedyne, co się zmieniło to fakt, że można teraz bez obaw narzekać.

Rozczarowanie sytuacją polityczną staje się siłą napędową nowych partii. Nawet tak egzotycznych jak Polska Partia Przyjaciół Piwa. Kronika pokazuje spotkanie z prezesem nowopowstałego ugrupowania – Januszem Rewińskim. Jego formacja ma w programie między innymi ochronę środowiska. Jak wiadomo, bez czystej wody nie zrobi się dobrego piwa.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Polska Kronika Filmowa 27 1991-07-03
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  09'58"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • odcinek
  27

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.