Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Polska Kronika Filmowa 26 1991-06-26

Opis

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Pierwszy materiał, zatytułowany „Bezdomni" pokazuje działalność przychodni prowadzonej przez Lekarzy Świata. Organizacja działa w Polsce od 1984 roku i oferuje pomoc wszystkim tym, którzy nie mogą liczyć na opiekę lekarską finansowaną przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jej celem jest nie tylko dbanie o zdrowie osób bezdomnych, ale także o ich godność. Pracownicy organizacji wierzą, że w ten sposób mogą pomóc swoim pacjentom w resocjalizacji.

W Kronice poruszony jest także temat drożejących leków. Tych, które przepisywane są na receptę po prostu brakuje. Stąd też otwierają się apteki prywatne, ale oferowane w nich leki są nierzadko dużo droższe. W efekcie lokale te świecą pustkami.

Bohaterami kolejnego materiału są rolnicy, którzy nie mogąc poradzić sobie w realiach wolnego rynku rolnicy zaczynają zaciągać kredyty. Ich wysokie oprocentowanie sprawia, że wielu z nich ma kłopoty z ich spłatą. Mieszkańcy wsi zwracają uwagę, że w najgorszej sytuacji są właściciele dużych gospodarstw. Już na tym wczesnym etapie transformacji wielu z nich wspomina poprzedni ustrój z rozrzewnieniem.

Ostatni materiał w programie poświęcony jest Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu, który po pół wieku nieobecności wrócił do Polski. Na spotkaniu z czytelnikami pisarz opowiada o swoim zadziwieniu obecną Warszawą. Komentuje także ostatnie wydarzenia polityczne, takie jak rządy Mazowieckiego, niefortunną wypowiedź Bronisława Geremka („najwidoczniej społeczeństwo jeszcze nie dojrzało”) czy fenomen Stana Tymińskiego.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Polska Kronika Filmowa 26 1991-06-26
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  10'13"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • odcinek
  26

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.