Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Polska Kronika Filmowa 25 1990-06-20

Opis

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Na to wydanie Polskiej Kroniki Filmowej składają się następujące materiały:

„Węzeł kolejowy" – materiał na temat strajku kolejarzy w Słupsku. Obserwujemy fragmenty spotkania pracowników PKP z Lechem Wałęsą i Michałem Bonim, którzy wspierają żądania kolejarzy, ale jednocześnie nawołują do realizmu i podkreślają trudną sytuację wszystkich branż w Polsce. Widoczne jest ogromne rozgoryczenie pracowników, których nie satysfakcjonują proponowane podwyżki.

„Chmury nad Wałbrzychem" – materiał o problemie zanieczyszczenia środowiska w Wałbrzychu, powodowanym m.in. przez działające tam koksownie. Długoletnia działalność branży górniczej na tych terenach, w ramach której nie brano pod uwagę kwestii środowiskowych, sprawiła, że przed miastem stoi ogromne wyzwanie ekologiczne.

„Winien i ma"– krótki reportaż z planu audycji 3 Programu Polskiego Radia pt. Winien i ma, w ramach której Jerzy Iwaszkiewicz z zespołem starają się obnażać i piętnować paradoksy polskiej rzeczywistości.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Polska Kronika Filmowa 25 1990-06-20
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  10'03"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • odcinek
  25

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.