Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Polska Kronika Filmowa 22 1993-05-26

Opis

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Na ten odcinek Polskiej Kroniki Filmowej składają się następujące materiały:

„Na zakręcie" – w Polsce trwa kryzys polityczny. Przedstawiciele rządu Hanny Suchockiej przygotowują się do spotkania ze stroną solidarnościową, która grozi cofnięciem poparcia dla rządu, co z kolei grozi utratą większości parlamentarnej i tym samym – dymisją gabinetu. Mnogość protestów sprawia, że rząd wciąż uczestniczy w kolejnych rundach negocjacji z kolejnymi grupami protestujących. Słabnie również aprobata dla działań prezydenta Lecha Wałęsy. Paradoks polega na tym, że ugrupowania solidarnościowe popierają rząd w parlamencie, a jednocześnie sama Solidarność protestuje na ulicach Warszawy. Nikt nie ma recepty na problemy społeczno-gospodarcze kraju.

„Syndyk" – materiał o roli syndyków – osób, które zarządzają firmami w upadłości i, docelowo, likwidują je. Ideałem jest sprzedaż firmy w całości nowemu nabywcy, w praktyce to jednak rzadki przypadek. W materiale obserwujemy syndyka, który próbuje spieniężyć majątek agencji reklamowo-handlowej, którą dotknęło bankructwo. Może gdyby firma nie próbowała w ramach dodatkowej działalności handlować trumnami, udałoby się uniknąć niewypłacalności?

„Są jeszcze poeci" – materiał z domu studenckiego Riviera w Warszawie, gdzie odbyło się kolejne spotkanie miłośników poezji. Stowarzyszenie Pisarzy Polskich zorganizowało mityng poetycki, podczas którego swoją twórczość mieli okazję zaprezentować młodzi poeci. W materiale obserwujemy fragmenty występów uczestników spotkania. O przyszłość poezji polskiej, przynajmniej biorąc pod uwagę liczbę jej adeptów, możemy być spokojni.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Polska Kronika Filmowa 22 1993-05-26
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  10'02"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • odcinek
  22

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.