Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Polska Kronika Filmowa 22 1992-05-26

Opis

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Na ten odcinek Polskiej Kroniki Filmowej składają się następujące materiały:
„Wszystkie dzieci nasze” – reportaż z Japonii, z okolic miasta Nagasaki, na które spadła jedna z dwóch użytych w warunkach bojowych bomb atomowych. Choć zniszczeń i cierpienia ludności nie da się cofnąć, można podejmować wysiłki na rzecz wspierania tych, którzy przeżyli. Wśród niosących pomoc są polscy księża, którzy działają na tych terenach od lat 40. XX w., kiedy to założyli ośrodek niosący pomoc dzieciom osieroconym przez wojnę. Współcześnie ośrodek pomaga osobom niepełnosprawnym.
„Polska i Ukraina” – materiał na temat wizyty w Polsce pierwszego prezydenta niepodległej Ukrainy, Łeonida Krawczuka, który przybył do Warszawy podpisać traktat na temat dobrego sąsiedztwa, przyjaznych stosunków i współpracy. Polsko-ukraińskie sąsiedztwo sprzyja wspólnym interesom – czy pozwolą one obu narodom zapomnieć o trudnej historii? W skierowanym do ukraińskiego gościa przemówieniu prezydent Lech Wałęsa mówi o historycznej szansie zbudowania nowych, partnerskich relacji między oboma krajami.
„Z życia struktur” – materiał na temat konstytuowania się krajowych i regionalnych struktur tzw. Komitetów Obrony Parysa. Ich celem było wspieranie odwołanego wcześniej ze stanowiska Ministra Obrony RP Jana Parysa. Bezpośrednim powodem jego odwołania był konflikt z prezydentem Lechem Wałęsą.
„Dlaczego?” – materiał na temat premiery książki pt. Stan wojenny. Dlaczego…, którą wydał generał Wojciech Jaruzelski, były przywódca PRL odpowiedzialny za wprowadzenie stanu wojennego w Polsce w grudniu 1981 roku. Po autograf autora ustawiły się w Alejach Jerozolimskich w Warszawie gigantyczne kolejki. Jak widać, polityk wciąż cieszy się ogromnym szacunkiem części społeczeństwa.
„Ludzie z twarzą” – reportaż ze spotkania sobowtórów, które odbyło się w Warszawie. Tego małego środowiska nie trapią spory i podziały – ramię w ramię siedzą więc przeciwnicy polityczni i osobowości ze świata sportu i kultury.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Polska Kronika Filmowa 22 1992-05-26
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  10'05"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • odcinek
  22

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.