Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Polska Kronika Filmowa 21 1992-05-19

Opis

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Na ten odcinek Polskiej Kroniki Filmowej składają się następujące materiały: „Egzamin”, „Na granicy”, „Był las”, „Lebenstein”.
„Egzamin” – ekipa Kroniki odwiedza II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Batorego w Warszawie, gdzie trwają przygotowania do egzaminów maturalnych. W tym kluczowym dla młodych ludzi wydarzeniu z nie mniejszym przejęciem uczestniczą ich rodzice. Równolegle do matur odbywa się protest Związku Nauczycielstwa Polskiego. Jest mowa o czarnej dekadzie rodzimego szkolnictwa – nauczyciele protestują przeciwko kolejnym decyzjom władz oświatowych, które nie są z nimi konsultowane.
„Na granicy” – materiał o sąsiedztwie Polski i Niemieckiej Republiki Demokratycznej, ilustrowany archiwalnymi zdjęciami ze spotkań władz obu krajów. W programie obserwujemy kolejnych przywódców Polski, m.in. Edwarda Gierka i Józefa Cyrankiewicza, celebrujących polsko-niemiecką przyjaźń. To jednak przeszłość. Wraz ze zmianami politycznymi i otwarciem granic okazuje się, że przyjaźń ta była jedynie deklaracją. Pojawiają się na niej kolejne rysy. W rocznicę zakończenia II wojny światowej w Słubicach protestują skinheadzi z antyniemieckimi hasłami na ustach.
„Był las” – reportaż z happeningu zorganizowanego w Warszawie podczas Dnia Ziemi przez ruch ekologiczny Wolę Być, protestujący w ten sposób przeciwko niszczeniu puszczy amazońskiej. Jak zauważa z przekąsem narrator, podobne protesty nie towarzyszyły zniszczeniu leżących na pograniczu Czech i Polski lasów w Górach Izerskich. Nie ma również protestów w sprawie funkcjonowania wysypiska śmieci w podwarszawskiej Baniosze. Świadomość ekologiczna Polaków rodzi się w bólach.
„Lebenstein” – materiał poświęcony wystawie Jana Lebensteina – polskiego malarza i grafika, który swoje prace wystawiał w warszawskiej Galerii Zachęta. W reportażu artysta opowiada o ewolucji i głównych motywach swojej twórczości.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Polska Kronika Filmowa 21 1992-05-19
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  09'56"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • odcinek
  21

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.