Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Polska Kronika Filmowa 20 1993-05-12

Opis

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Na ten odcinek Polskiej Kroniki Filmowej składają się następujące materiały:

„Prywatyzacja po polsku" – krótki reportaż na temat prywatyzacji w Polsce. Obserwujemy w nim kolejne próby uchwalenia Ustawy o Narodowych Funduszach Inwestycyjnych. Po tym jak Sejm zdołał w końcu przegłosować nowe prawo, droga do prywatyzacji w Polsce staje otworem.

„PIT – godzina 0" – materiał na temat powszechnego obowiązku podatkowego w Polsce. Po raz pierwszy Polacy do końca kwietnia muszą złożyć w Urzędzie Skarbowym zeznanie podatkowe za poprzedni rok kalendarzowy. Formularze wydają się skomplikowane, ale ich złożenie nie nastręcza nadmiernych kłopotów. Reforma, jak się wydaje, zakończyła się powodzeniem. Tych, którzy mieli kłopoty z wypełnieniem dokumentów, tym razem fiskus potraktował ulgowo.

„Foto-Bielec" – „Gdzie indziej artystą się bywa. W Krakowie to codzienny obowiązek” – mówi narrator we wstępie materiału zrealizowanego w zakładzie artykułów malarskich i fotograficznych Pawła Bielca, który prowadzi działalność nieprzerwanie od 1938 roku. W reportażu oglądamy leciwego mistrza fotografii i malarza podczas codziennej pracy. Bielec wspomina swoją drogę zawodową i najważniejsze osiągnięcia. Niestety, kamienica w której od dekad mieści się jego studio, została odzyskana przez dawnych właścicieli. Trwa trzymiesięczny okres wypowiedzenia, zakład Bielca niedługo przejdzie do historii.

„W Ustrzykach grają" – krótka filmowa impresja z bieszczadzkiego miasteczka Ustrzyki Dolne, ilustrowana utworem zespołu KSU pt. Ustrzyki.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Polska Kronika Filmowa 20 1993-05-12
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  10'15"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • odcinek
  20
 • wykorzystane utwory
  „Ustrzyki"

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.