Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Polska Kronika Filmowa 20 1992-05-13

Opis

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Na ten odcinek Polskiej Kroniki Filmowej składają się następujące materiały: „W wolnej Europie”, „W pochodzie”, „Margines?”, „Lot kanara”.
„W wolnej Europie” – materiał na temat funkcjonowania i roli radia Wolna Europa, które w 1992 roku obchodzi czterdziestolecie działalności w Polsce. O jego misji opowiada m.in. Jan Nowak-Jeziorański, który podkreśla zasługi rozgłośni w propagowaniu idei wolności i praworządności. Swoje gratulacje twórcom radiostacji składa również prezydent Lech Wałęsa.

„W pochodzie” – materiał o pochodzie z okazji 1 maja, który zorganizowały Sojusz Lewicy Demokratycznej i OPZZ. Jak zauważa narrator, zmieniła się oprawa marszów, ale twarze wciąż na nich te same: w pochodzie widzimy m.in. Jerzego Urbana i Aleksandra Kwaśniewskiego. W okresie przemian Święto Pracy zostało utrzymane, ale ma teraz pluralistyczny charakter – każdy może je obchodzić zgodnie z własnymi przekonaniami.

„Margines?” – materiał o antysemityzmie i wzroście nastrojów nacjonalistycznych, które dają się obserwować w polskim społeczeństwie. Skąd na murach tak liczne symbole o antyżydowskiej wymowie i protestujący, którzy skandują antysemickie hasła? Działalność Polskiej Wspólnoty Narodowej budzi rosnący niepokój.

„Lot kanara” – materiał o „kanarach”, jak popularnie nazywa się pracowników sprawdzających ważność biletów w komunikacji miejskiej. W reportażu słuchamy kontrolerów, którzy opowiadają o specyfice swojej pracy. Dowiemy się m.in. o tym, kogo najtrudniej skontrolować i dlaczego praca kontrolera ma charakter głęboko kapitalistyczny.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Polska Kronika Filmowa 20 1992-05-13
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  09'56"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • odcinek
  20

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.