Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Polska Kronika Filmowa 20 1991-05-15

Opis

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Na ten odcinek Polskiej Kroniki Filmowej składają się następujące materiały:

„Wyprzedaż posezonowa" – materiał na temat trwających po reformach polityczno-gospodarczych wyprzedażach materiałów i symboli związanych z PRL. Portret Bieruta i użytkowane przez niego biurko, gobelin z podobiznami Marka, Engelsa i Lenina czy popiersie marszałka Koniewa – w reportażu obserwujemy aukcję, na której można zakupić te niepotrzebne nikomu dzisiaj, a do niedawna celebrowane i obowiązkowe, elementy wyposażenia biur i instytucji.

„Los Lubartowa" – materiał o trudnej sytuacji w Lubartowie, gdzie upadają kolejne zakłady produkcyjne – m.in. producent magnetofonów UNITRA. Tym samym pryska marzenie o polskiej dolinie krzemowej w małym miasteczku na Lubelszczyźnie. To dowód na niewydolność gospodarki planowej – teraz, kiedy zapotrzebowanie na przestarzałą polską elektronikę spada, widać jak na dłoni, że lokalizacja zakładu była przypadkowa. Zagrożona upadłością jest również miejscowa garbarnia. Nad miastem krąży widmo masowego bezrobocia i biedy.

„Jak oni to robią?" – materiał o ponownym wejściu do Polski firmy Kodak. Powrót amerykańskiego giganta to okazja do podpatrzenia nowoczesnych technik sprzedaży i prezentacji produktów.

„Życie codzienne po wielkiej rewolucji" – materiał o grupie teatralnej Akademia Ruchu. Wojciech Krukowski – dyrektor teatru opowiada, że grupa w swojej działalności stara się łączyć radykalizm artystyczny z przesłaniem społecznym. Materiał ilustrowany jest fragmentami spektaklu.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Polska Kronika Filmowa 20 1991-05-15
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  10'12"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • odcinek
  20

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.