Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Polska Kronika Filmowa 17 1992-04-22

Opis

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Na ten odcinek Polskiej Kroniki Filmowej składają się następujące materiały: „Burza nad pałacem”, „Interesanci”, „Religia i etyka”, „Donoszę uprzejmie”.
„Burza nad pałacem” – materiał o różnorodnych propozycjach nowego zagospodarowania warszawskiego Placu Defilad, którego centralnym punktem pozostaje Pałac Kultury i Nauki. Choć Pałac dla wielu jest znienawidzonym symbolem okresu PRL, wydaje się jasne, że nie ma szans na jego rozbiórkę. Trzeba go więc umiejętnie wkomponować w nowe centrum Warszawy. Plany te spotykają się ze sprzeciwem właścicieli nieruchomości wywłaszczonych po II wojnie światowej, którym przysługują roszczenia o własność ziemi pod placem.
„Interesanci” – materiał na temat protestów w Ministerstwie Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, które zorganizowała Samoobrona. Kierujący protestem Andrzej Lepper mówi o niewywiązywaniu się władz wolnej Polski z obietnic złożonych rolnikom, a także wytyka rządowi brak wizji zmian
w rolnictwie.
„Religia i etyka” – materiał o protestach, które towarzyszyły planom wprowadzenia do szkół nauczania religii. Wśród przeciwników są zarówno ludzie, którzy obawiają się rosnących wpływów Kościoła w Polsce, jak i ci, którzy kwestię religijności zaliczają do sfery prywatnej człowieka. Protesty nie przekonały jednak rządzących, którzy ostatecznie zdecydowali o włączeniu religii do programu nauczania.
„Donoszę uprzejmie” – materiał o donosach, które w wolnej Polsce – jak się okazuje – nie tracą na popularności. Nie jest to nowe zjawisko, ale w duchu nowych czasów Urzędy Skarbowe, zamiast o donosach, mówią teraz o „zawiadomieniach”. W materiale mamy okazję wysłuchać treści kilku donosów – pokazują one, co szczególnie frustrowało obywateli Polski. O donosach, z reguły anonimowych, opowiada jeden z pracowników Urzędu Kontroli Skarbowej.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Polska Kronika Filmowa 17 1992-04-22
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  10'03"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • odcinek
  17

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.