Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Polska Kronika Filmowa 16 1992-04-15

Opis

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
„Job Forum ’92” – reportaż z targów pracy, na których pracodawcy mieli okazję zaprezentować swoje przedsiębiorstwa oraz ogłosić, na jakie stanowiska poszukują pracowników. Choć w Polsce rośnie bezrobocie, którym szczególnie dotknięci są absolwenci wyższych uczelni, równolegle trwają poszukiwania ludzi o pożądanych umiejętnościach, m.in. informatyków czy specjalistów od marketingu. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się oferty firm z kapitałem zagranicznym – kuszą nie tylko lepszymi zarobkami, ale też perspektywami rozwoju zawodowego.
„Ściana pamięci” – reportaż o akcji zorganizowanej przez Stowarzyszenie MEMORIAŁ. W ramach wydarzenia prezentowane są dokumenty Polaków zamieszkałych po II wojnie światowej w ZSRR,
a także osób, których powojenne losy pozostają dla krewnych w kraju nieznane. Czy dzięki tym działaniom uda się połączyć rodziny rozdzielone przez wojenną zawieruchę?
„Dobry węch” – „Po ponad czterdziestu latach izolacji Polska otworzyła się na świat” – mówi narrator materiału o warszawskim międzynarodowym lotnisku na Okęciu, które rocznie obsługuje ponad dwa miliony osób. Otwarcie na świat to nie tylko swoboda podróżowania, ale i nowe zagrożenia, takie jak przemyt czy terroryzm. Pracowników lotniska w walce z tymi zjawiskami wspierają specjalnie wytresowane psy. Z materiału dowiadujemy się również o problemie, jakim są fałszerstwa wiz i paszportów.
„Pasja” – reportaż o grupie miłośników śpiewania – przede wszystkich obecnych i byłych pracowników przedsiębiorstwa komunikacyjnego w Warszawie, dwa razy w tygodniu spotykających się w świetlicy zajezdni autobusowej. To członkowie liczącego sobie siedem dekad chóru Surma, który wbrew panującym w ramach transformacji tendencjom cieszy się wsparciem kierownictwa spółki. W materiale zaprezentowane zostało wykonanie przez chór pieśni pasyjnej.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Polska Kronika Filmowa 16 1992-04-15
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  10'17"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • odcinek
  16

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.