Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Polska Kronika Filmowa 15 1993-04-07

Opis

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Na ten odcinek Polskiej Kroniki Filmowej składają się następujące materiały:
„Strzelecka gromada" – materiał na temat patriotycznego stowarzyszenia młodzieży polskiej „Strzelec”, które obchodzi trzecią rocznicę swojej działalności w wolnej Polsce. Młodzi członkowie stowarzyszenia opowiadają o tym co ich skłoniło do zaangażowania się w działalność stowarzyszenia, które za cel stawia sobie wychowanie młodzieży w duchu patriotyzmu i postawy obywatelskiej.

„Dealer" – materiał o przemianach w kulturze polskiego handlu. Wraz z transformacją pojawia się nowe nazewnictwo – na sprzedawców niektórzy zaczynają mówić „dealer”. Od dealerów wymaga się wyśmienitego kontaktu z klientem, odwagi, przebojowości i humoru. W warunkach wolnorynkowych możliwości osiągnięcia sukcesu wydają się nieograniczone.

„Bracia" – materiał na temat prowadzonej przez braci Janickich, długoletnich aktorów teatru Tadeusza Kantora, firmie jubilerskiej. Korzenie firmy sięgają lat 30. XX wieku i dawnego, polskiego Lwowa. Jak mówią bliźniacy, ich praca daje ogromną satysfakcję, ale wymaga wrażliwości plastycznej i skupienia. Bracia zajmują się odpowiednio gemmologią oraz gliptyką, czyli rytowaniem herbów. Narrator zaś stwierdza: „Tylko w Krakowie spotyka się jeszcze takie miejsca, gdzie rzemiosło i sztuka stapiają się w jedno”.

„Ksiądz Jan" – materiał o księdzu Janie Twardowskim – znanym poecie, kapłanie i kaznodziei. W programie Twardowski recytuje fragmenty swoich wierszy, mówi też o duchowym wymiarze Świąt Wielkanocnych.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Polska Kronika Filmowa 15 1993-04-07
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  09'39"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • odcinek
  15

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.