Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Polska Kronika Filmowa 15 1992-04-08

Opis

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Na ten odcinek Polskiej Kroniki Filmowej składają się następujące materiały:

„Kto z kim" – materiał o spotkaniu liderów partyjnych, podczas którego uzgodniono zasady funkcjonowania koalicji mającej zapewnić poparcie polityczne dla rządu Jana Olszewskiego. Wśród uczestników spotkania znaleźli się m.in. Donald Tusk, Jarosław Kaczyński, Antoni Macierewicz, Wiesław Chrzanowski i Tadeusz Mazowiecki.

„Konfederaci" – materiał o IV Zjeździe Konfederacji Polski Niepodległej, który odbył się w ostatnich dniach marca w Warszawie. Uczestnicy spotkania zadeklarowali walkę z wszystkimi reliktami zniewolenia Polski w okresie PRL. W czasie zjazdu zastanawiano się także, czy cele partii da się zrealizować w ramach systemu demokracji parlamentarnej, czy też konieczne będą „rozwiązania rewolucyjne”.

„Rosyjski kurier" – materiał o „Rosyjskim Kurierze Warszawy” – rosyjskojęzycznym piśmie skierowanym do obywateli Rosji, Ukrainy, Białorusi i innych byłych republik Związku Radzieckiego, którzy odwiedzają Polskę. Przedstawiciel gazety opowiada o jej misji, w zakres której wchodzi m.in. krzewienie współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a Rosją.

„Wielka Warszawa" – materiał na temat Aleksandrowa – wsi leżącej na obrzeżach stolicy, która 2 stycznia 1992 roku została włączona do warszawskiej dzielnicy Wawer. Jak mówią mieszkańcy, ruch ten od lat wydawał się logiczny i oczywisty – ścisłe powiązanie wsi z Warszawą nie podlegało dyskusji. Nie wszyscy jednak są zadowoleni ze zmian – na nową sytuację narzekają miejscowi rolnicy.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Polska Kronika Filmowa 15 1992-04-08
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  10'08"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • odcinek
  15

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.