Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Polska Kronika Filmowa 15 1991-04-10

Opis

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Na ten odcinek Polskiej Kroniki Filmowej składają się następujące materiały:

„Przejście podziemne" – materiał rozpoczyna prezentacja archiwalnych zdjęć, na których możemy zobaczyć oryginalny wygląd przejścia podziemnego pod Rondem im. Romana Dmowskiego w Warszawie. Obiekt, w którego otwarciu w latach 70. uczestniczył Edward Gierek, był symbolem nowoczesności i pogoni Polski za Europą. W dalszej części materiału, ponownie wsłuchując się w pełną entuzjazmu narrację sprzed kilku dekad, obserwujemy wygląd przejścia w 1991 roku – wszechobecny brud i graffiti, zdewastowane elementy wykończenia.

„Auto dla każdego" – materiał o zmieniającym się rynku samochodowym w Polsce. Po latach niedoborów, kiedy kierowcy mogli wybierać jedynie pomiędzy topornymi konstrukcjami rodem z bloku państw socjalistycznych, w Polsce pojawił się rynek motoryzacyjny z prawdziwego zdarzenia. Teraz nowoczesne samochody może kupić każdy, kogo na to stać, czyli nieliczni, bo ceny rynkowe są poza zasięgiem przeciętnego Kowalskiego. W materiale oglądamy m.in. materiały z otwarcia warszawskiego salonu firmy Mercedes.

„Pożar w straży" – materiał o akcji straży pożarnej, która protestuje przeciwko niskim zarobkom i nierównemu traktowaniu służb podległych resortowi spraw wewnętrznych.

„Ziemia niczyja" – reportaż na temat nowego spektaklu Teatru Ósmego Dnia, który po latach przymusowej emigracji ponownie zaczął działalność w Polsce. Przedstawiciele teatru mówią o trudnościach związanych z powrotem i organizacją pracy zespołu.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Polska Kronika Filmowa 15 1991-04-10
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  10'08"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • odcinek
  15

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.