Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Polska Kronika Filmowa 14 1994-04-06

Opis

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Na ten odcinek Polskiej Kroniki Filmowej składają się następujące materiały:

„Mikroklimat" – materiał ukazuje sytuację właścicieli samochodów z Otwocka, gdzie niepokojąco wzrosła liczba kradzieży. Policja wydaje się bezsilna, mieszkańcy oskarżają ją nawet o zaangażowanie w działalność wymuszającej okupy mafii samochodowej.

„Z życia wzięte" – „Życie Warszawy” obchodzi jubileusz 50-lecia. Materiał prezentuje krótki przegląd historii gazety, która choć nie należy do najstarszych, była świadkiem kilku przemian w technice drukarskiej, a także przewrotów ideowych. Teraz stawia na profesjonalizm i nowoczesność.

„Agent celny" – w warunkach ożywienia gospodarczego, również na granicach, potrzebny okazał się nowy zawód – agenta celnego. Ma on stanowić ogniwo pośrednie pomiędzy urzędem celnym a klientem. Jest to zawód opłacalny i ciekawy, jak twierdzą adepci.

„Po czerwone szelki" – kolejnym zawodem, który cieszy się niezwykle dużym powodzeniem jest makler giełdowy. W gmachu Politechniki Warszawskiej odbywa się egzamin maklerski – choć jest niezwykle trudny, to wielu śmiałków stara dostać się do lukratywnego świata giełdy i high life’u.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Polska Kronika Filmowa 14 1994-04-06
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  10'08"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • odcinek
  14

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.