Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Polska Kronika Filmowa 14 1993-03-31

Opis

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Na ten odcinek Polskiej Kroniki Filmowej składają się następujące materiały:
„Styl premiera" – materiał z warszawskich Łazienek, gdzie premier Hanna Suchocka odbiera Złoty Wawrzyn – laur w plebiscycie na Kobietę Roku organizowanym przez miesięcznik „Twój Styl”.

„Czerwona alternatywa" – materiał ze spotkania lewicy, w którym udział wzięli m.in. dawni liderzy PZPR: Mieczysław Rakowski i Wojciech Jaruzelski. W swoich przemówieniach przywódcy SLD, Aleksander Kwaśniewski i Leszek Miller, chwalą dotychczasowe dokonania lewicy i krytykują podziały w środowisku postsolidarnościowym. Wskazują także na potrzebę istnienia formacji, która w swoim działaniu przeciwstawi się bezkrytycznemu kultowi gospodarki wolnorynkowej.

„Odrobina luksusu" – materiał na temat położonych w Raciborzu zakładów kosmetycznych Pollena, które w ramach prób dostosowania się do nowej sytuacji rynkowej zdobyły strategicznego inwestora zagranicznego – międzynarodowy koncern Henkel. Pracownicy zakładu mówią o nowych wyzwaniach i zmianach, jakie nastąpiły w stosunku do okresu PRL. Doceniają poprawę jakości maszyn i stałe zatrudnienie. Jak mówi narrator: „Cała Polska przegląda się w zwierciadle prywatyzacji”.

„Na żółto" – materiał o coraz prężniejszej działalności azjatyckich przedsiębiorców w Polsce. Nie chodzi bynajmniej o kolejne lokale gastronomiczne – do Polski trafiają Azjaci, którzy mają związane z naszym krajem poważne plany biznesowe i potrzebny na ich realizację kapitał. Pochodzą przede wszystkim z Chin, ale także z Singapuru czy Hongkongu. Jak zauważa narrator, wielokulturowe wpływy i zagraniczne inwestycje pozwalają optymistycznie patrzeć w przyszłość, choć zostanie „drugą Japonią” Polsce raczej nie grozi.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Polska Kronika Filmowa 14 1993-03-31
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  09'41"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • odcinek
  14

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.