Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Polska Kronika Filmowa 14 1992-04-01

Opis

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Na ten odcinek Polskiej Kroniki Filmowej składają się następujące materiały:

„I znowu wiosna" – materiał o obchodach pierwszego dnia wiosny. Dla uczniów i studentów to dzień radości: przebierają się, gromadzą na ulicach i okazują radość z nadejścia nowej pory roku. Równolegle do tych celebracji trwają protesty pielęgniarek i położnych, które narzekają na trudną sytuację zarobkową.

„Dziura w niebie" – żartobliwy materiał o tym jak Polacy, za pomocą przeróżnych nakryć głowy i okularów, chronią się przed wszędobylskim słońcem.

„Do zwrotu" – „W związku z rachunkiem wystawionym Polsce przez były ZSRR za wyposażenie naszego kraju, zrodził się oddolny masowy zryw do oddawania wszystkich podarunków” – mówi narrator w tekście rozpoczynającym ten materiał. Jak się dowiadujemy, Polacy spontanicznie przystąpili do rozbiórki Pałacu Kultury i Nauki, który chcą oddać darczyńcom zza wschodniej granicy.

„Mondo cane" – występują w dwóch rodzajach: z dachem jednospadowym i przedsionkiem oraz z dachem dwuspadowym bez przedsionka. Żyć nie umierać w takiej budzie. Kiedy wziąć pod uwagę pojawienie się licznych salonów kosmetycznych dla czworonogów, świetne zaopatrzenie sklepów i prywatyzację służb weterynaryjnych, przestaje dziwić, że psy są bardzo zadowolone z polskiej transformacji ustrojowej.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Polska Kronika Filmowa 14 1992-04-01
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  09'58"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • odcinek
  14

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.