Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Polska Kronika Filmowa 14 1991-04-03

Opis

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Na ten odcinek Polskiej Kroniki Filmowej składają się następujące materiały:

„W poprzek drogi" – reportaż z blokad dróg w okolicach Sochaczewa, które zorganizowali rolnicy niezadowoleni z sytuacji w kraju. Czy sparaliżowanie ruchu samochodowego spotyka się ze zrozumieniem pozostałych uczestników dróg?

„Nie jem żeby jeść" – Dwuczęściowy materiał o protestach głodowych. Rozpoczyna go relacja z ul. Żytniej w Warszawie, gdzie na swoją trudną sytuację narzekają pracownicy sklepu monopolowego. Obawiają się, że po jego zamknięciu nie będą w stanie znaleźć nowego zatrudnienia. W swych problemach nie są odosobnieni – w podobnej sytuacji znalazło się wiele osób dotychczas zatrudnionych w handlu. Również poprzez głodówkę na swoją trudną sytuację chcą zwrócić uwagę przebywający w Polsce uchodźcy, m.in. z Somalii, Etiopii i Libanu. Narzekają, że nie chcą ich przyjąć kraje Europy Zachodniej ani bogatej Skandynawii. Zdesperowani podejmują strajk głodowy – mają nadzieję, że pozwoli on przerwać stan zawieszenia, w którym się znaleźli.

„Trawa – mowa" – wizyta w dyskotece, gdzie reporterzy Kroniki rozmawiają z bywalcami o slangu młodzieżowym. Jakiego języka używa się dzisiaj w odniesieniu do dziewczyn, chłopaków, imprez i wreszcie rodziców?

„Magowie i mistycy" – reportaż z wystawy „Magowie i mistycy" zorganizowanej w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej. W materiale możemy zobaczyć m.in. prace Władysława Hasiora, Jerzego Kaliny, a także Zofii Kulik i Przemysława Kwieka. Wystawę przygotował profesor ASP Grzegorz Kowalski.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Polska Kronika Filmowa 14 1991-04-03
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  10'13"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • odcinek
  14

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.