Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Polska Kronika Filmowa 13 1993-04-01

Opis

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Na ten odcinek Polskiej Kroniki Filmowej składają się następujące materiały:

„Pępek świata" – materiał filmowy, który obśmiewa światowe aspiracje Warszawy i marzenia o zostaniu nadwiślańskim tygrysie gospodarczym. Prezentowane są fotomontaże ukazujące stolicę Polski jako światową metropolię.

„Sobowtór" – niezależnie od sytuacji na rynku opłaca się być podobnym do kogoś znanego. Najlepiej, aby była to też postać ciesząca się dobrą sławą. Na zjeździe Krajowego Klubu Sobowtórów spotkało się kilka pań premier, paru prezydentów oraz pół tuzina papieży.

„Kto jest przeciw?" ­­- w sejmie odbyło się głosowanie nad przyjęciem ustawy o powszechnej prywatyzacji i narodowych funduszach inwestycyjnych. Ustawy nie uchwalono. Odpowiedzialny za jej przygotowanie minister Janusz Lewandowski wyrokuje, że spowolni to reformy i osłabi polską gospodarkę, która może stracić na tym do 17 bilionów złotych.

„Sesja Kazika" – w studiu nagraniowym Kazik Staszewski kończy prace nad albumem „Spalaj się!". Słyszymy fragment utworu tytułowego. Narrator przyznaje, że muzyk śpiewa o tym, o czym piszą w gazetach – tyle, że robi to ładniej. Kazik rozlicza polityków z ich programów. Osoba, która nie zapomina o rzucanych na wiatr obietnicach nigdy nie zrobi kariery poza branżą muzyczną – gorzko konstatuje lektor.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Polska Kronika Filmowa 13 1993-04-01
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  09'22"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • odcinek
  13

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.