Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Polska Kronika Filmowa 13 1992-03-25

Opis

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Na ten odcinek Polskiej Kroniki Filmowej składają się następujące materiały:

„Levi’s w Płocku" – reportaż z Płocka, gdzie amerykańska firma Levi’s rozpoczęła szycie jeansów. Czy współpraca ze światowym gigantem jest szansą na rozwój i pracę dla mieszkańców miasta? Koncern stara się zorganizować produkcję według zachodnich standardów i deklaruje, że zaoferuje pracownikom szerokie możliwości rozwoju.

„Praszka" – reportaż z Warszawy na temat trudnej sytuacji w dzielnicy Praga, na prawym brzegu Wisły. Szczególnie dramatyczne są warunki lokalowe wielu mieszkańców – wiele spośród nadal użytkowanych budynków zostało zbudowanych jeszcze w XIX wieku. Czy licytacje, w ramach których ludzie mogą uzyskać dostęp do zdewastowanych nieruchomości, by je później swój koszt wyremontować, poprawi sytuację dzielnicy?

„Nowy rolnik" – materiał o zmianach w polskim rolnictwie. Odwiedzamy Czesława Kłysa ze wsi Lipińskie w ginie Gąbin – właściciela 60-hektarowego gospodarstwa, w którym hodowana jest m.in. czarna porzeczka. Gospodarz mówi o planach rozwoju i specjalizacji swojej produkcji– chce otworzyć masarnię. Jak podkreśla Kłys, do pracy na roli potrzeba samozaparcia i determinacji – w poszukiwaniu rynków zbytu jego gospodarstwo wielokrotnie zmieniało profil swojej działalności.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Polska Kronika Filmowa 13 1992-03-25
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  10'00"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • odcinek
  13

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.