Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Polska Kronika Filmowa 12 1992-03-18

Opis

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Na ten odcinek Polskiej Kroniki Filmowej składają się następujące materiały:

„Dyskopatia" – materiał o nowych technologiach i komputeryzacji w Polsce, które doprowadziły do pojawienia się zupełnie nowego problemu – wirusów komputerowych. Z reportażu dowiadujemy się o zagrożeniu ze strony wirusa Michał Anioł, który miał zaktywizować się 6 marca 1992 roku i zniszczyć dyski twarde zainfekowanych komputerów. W programie słuchamy m.in. rozmów telefonicznych, które pracownicy firmy sprzedającej oprogramowanie antywirusowe prowadzą z zaniepokojonymi użytkownikami.

„W klatce" – materiał o problemach na rynku mieszkaniowym, które pojawiły się po wprowadzeniu reform gospodarczych w Polsce. W związku ze wzrostem czynszów wielu Polaków znalazło się w trudnej sytuacji finansowej – nawet osoby, które nie straciły pracy, mają kłopoty z regulowaniem opłat mieszkaniowych. Problemy bytowe Polaków są powodem rosnącej frustracji. Czy rządzący znajdą rozwiązanie tego palącego problemu?

„Sad bez wsadu" – reportaż o problemach Instytutu Sadownictwa, który musi się dostosować do logiki działania gospodarki wolnorynkowej. Mieszczący się w Skierniewicach Instytut do niedawna zatrudniał około 600 osób. Obecnie jest ich o 1/3 mniej. Pomimo tych redukcji nadal występują problemy z regulowaniem wypłat. Jeśli kłopoty finansowe zmuszą Instytut do zwolnienia pracowników naukowych, instytucja straci rację bytu. Prowadziłoby to do osłabienia silnej dotychczas pozycji polskiego sadownictwa na świecie.

„Na garnuszku" – reportaż o firmie Zepter produkującej garnki, która postanowiła przeszkolić przedstawicieli handlowych w nowoczesnych metodach prezentowania produktów. Jak się okazuje, marketing, promocja i reklama to dziedziny, które wciąż nie zadomowiły się na dobre w Polsce.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Polska Kronika Filmowa 12 1992-03-18
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  10'12"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • odcinek
  12

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.