Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Polska Kronika Filmowa 11 1994-03-16

Opis

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Na ten odcinek Polskiej Kroniki Filmowej składają się następujące materiały:

„Przed Unią" – reportaż o III Kongresie Unii Demokratycznej, który odbył się w marcu 1994 roku. Podczas spotkania oficjalnie zadecydowano o połączeniu Unii Demokratycznej z Kongresem Liberalno-Demokratycznym. W wyniku fuzji powstało nowe ugrupowanie – Unia Wolności.

„Linia podziału" – krótki dokument o problemach warszawskiego MZK oraz konkurencji, jaką stanowią dla niego prywatni przewoźnicy. Mowa m.in. o konieczności wymiany publicznego taboru i prywatyzacji tzw. „ciężkich linii”.

„Pali się" – reportaż o fali pożarów w miejscowości Malików nieopodal Kielc. Wśród spekulacji dotyczących przyczyn podpaleń pojawiają się podejrzenia o szantażowanie właścicieli gruntu.

„Ostatnie ślady" – materiał prezentuje zdjęcia z popadającego w ruinę cmentarza żydowskiego w Lesku. Jak tłumaczy narrator, w miejscowości osiedlili się w XVI wieku żydzi sefardyjscy, którzy uciekli przed inkwizycją z Hiszpanii i „tu stworzyli własną subkulturę, odmienną od kultury zasiedziałych we wschodniej Polsce Żydów Aszkenazi”.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Polska Kronika Filmowa 11 1994-03-16
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  10'09"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • odcinek
  11

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.