Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Polska Kronika Filmowa 11 1993-03-10

Opis

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Na ten odcinek Polskiej Kroniki Filmowej składają się następujące materiały:

„S.O.S. z Łodzi" – strajkuje łódzkie PKP. Przyczyną protestu jest niedotrzymanie przez rząd terminu mianowania pełnomocnika ds. restrukturyzacji gospodarki. Jak twierdzą miejscowi, miasto nie poradzi sobie o własnych siłach. Słyszymy dramatyczne historie łodzian, którzy ledwo wiążą koniec z końcem. Niegdysiejsze miano „ziemi obiecanej” brzmi dziś jak marny żart.

„Zjazd ZChN" – trwają obrady jednej z rządzących partii. Jak przystało na katolickie ugrupowanie, zjazd rozpoczyna się modlitwą. Później dziennikarze zostają wyproszeni. Nie zapadają jednak żadne przełomowe decyzje. W wyborach wewnątrzpartyjnych znów wygrywa marszałek Wiesław Chrzanowski.

„Przez rzekę" – po 1989 roku zmieniła się sytuacja przygranicznych miejscowości. Od tego czasu w miastach takich jak Cieszyn kwitnie handel. Czesi kupują tu wiklinowe kosze, drzwi harmonijkowe oraz odzież. Polacy udają się do naszych południowych sąsiadów głównie po „alkohol i piwo”. Po czterdziestu pięciu latach cieszyński most graniczny znów służy obywatelom.

„Ubodzy krewni" – proces adopcji jest trochę łatwiejszy, gdy dotyczy… zwierząt. Warszawiacy odpowiedzieli na apel stołecznego zoo i wspierają finansowo wybrane przez siebie okazy. Największą popularnością cieszą się drapieżniki, ale każda potwora znajdzie swego amatora. Nawet hiena, którą pod swoją pieczę wziął tygodnik „Nie”.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Polska Kronika Filmowa 11 1993-03-10
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  10'14"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • odcinek
  11

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.