Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Polska Kronika Filmowa 10 1992-03-04

Opis

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Na ten odcinek Polskiej Kroniki Filmowej składają się następujące materiały:

„Maszt niezgody" – program poświęcony jest kłopotom Polskiego Radia związanym z zawaleniem się masztu w Konstantynowie. Wraz z nim znacząco spadł zasięg stacji, jednak odbudowa nadajnika napotyka na opór. Lokalna społeczność protestuje, gdyż radiacja wpływa rzekomo na zdrowie mieszkańców okolicznych wsi. Sprawa ma trafić do ministra. Mieszkańcy Konstantynowa w upadku masztu widzą zaś boską opatrzność.

„Lekcja" – w ostatni dzień lutego doszło do ogólnopolskiego strajku nauczycieli. Powodem są niskie zarobki w edukacji. Jak podaje kronika pensja początkującego nauczyciela nie odbiega wysokością od zasiłku dla bezrobotnych.

„Na postoju" – ilością taksówek Warszawa może konkurować z takimi metropoliami jak Nowy Jork czy Mexico City. Przy takiej konkurencji niełatwo o klienta. W kronice obserwujemy postój zlokalizowany przy warszawskim lotnisku. Zagraniczny pasażer jest najhojniejszy, bo też najbardziej naiwny („Nie odróżnia Moniuszki od Sienkiewicza i nie wie, że do Marriotta nie jedzie się przez Grochów”). Turyści, którzy odwiedzają Polskę nie po raz pierwszy od razu kierują się w stronę autobusów.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Polska Kronika Filmowa 10 1992-03-04
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  10'12"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • odcinek
  10

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.