Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Polska Kronika Filmowa 1 1994-01-05

Opis

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Na ten odcinek Polskiej Kroniki Filmowej składają się następujące materiały:

„Jubilat Wojtek" – reportaż z obchodów 50. urodzin Wojciecha Pszoniaka. Zawiera fragmenty występów artystycznych oraz przemowę aktora, zaczynającą się słowami: „Nie lubię dużych „pomp”, nie lubię za dużej powagi, uważam, że wszystko przemija, wszystko jest śmieszne”.

„Bardziej w prawo" – materiał dokumentujący rozmowy toczone przez polityków Kongresu Nowej Prawicy. Kolejni członkowie partii omawiają model współczesnej demokracji, różnie odpowiadając na pytanie, czy polska młoda prawica powinna być demokratyczna czy antydemokratyczna.

„Życie w akwarium" – fragment poświęcony warszawskiemu klubowi nocnemu Jazz Club Akwarium, w którym odbywają się występy gwiazd muzyki jazzowej.

„August Zamoyski" – materiał opowiada o wybitnym polskim artyście rzeźbiącym w kamieniu. Prace niekonwencjonalnego rzeźbiarza z okazji stulecia jego urodzin zaprezentowało Muzeum Narodowe w Warszawie.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Polska Kronika Filmowa 1 1994-01-05
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  10'09"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • odcinek
  1

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.