Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Pogrom (materiały do filmu) - Władysław Sikora, mieszkaniec Kielc i Marek Krajewski 24

Opis

Materiał roboczy do filmu dokumentalnego „Pogrom". Zdjęcia filmowe z cmentarza żydowskiego w Kielcach. Dziennikarz Krzysztof Kąkolewski i Władysław Sikora - opiekun cmentarza żydowskiego w Kielcach, rozmawiają o pochówku Żydów poległych w pogromie przy pomniku ofiar pogromu kieleckiego z 4 lipca 1946 roku.
Mieszkaniec Kielc opowiada o tym jak został niesłusznie aresztowany i sądzony za szerzenie propagandy po pogromie kieleckim.

Materiał roboczy do filmu dokumentalnego „Pogrom". Zdjęcia filmowe z cmentarza żydowskiego w Kielcach. Dziennikarz Krzysztof Kąkolewski i Władysław Sikora - opiekun cmentarza żydowskiego w Kielcach, rozmawiają o pochówku Żydów poległych w pogromie przy pomniku ofiar pogromu kieleckiego z 4 lipca 1946 roku. Sikora opowiada o obecności księdza biskupa Czesława Kaczmarka, przedstawicieli władz miasta oraz pogrążonych w żałości Kielczan na pogrzebie ofiar pogromu.
Mieszkaniec Kielc, w swoim mieszkaniu, opowiada o tym jak spędził dzień w pracy w dniu pogromu kieleckiego. Wspomina, że wyszedł z pracy koło godziny 16.00-16.30. Zobaczył samochody z trupami żydowskimi i pytał się ludzi na ulicy co to oznacza. Poszedł na obiad i wrócił do pracy. Skończył pracę i poszedł na spacer. Stanął na mostku przy ulicy Sienkiewicza na Plantach. Spotkał dwie kobiety prawdopodobnie z Warszawy, które były według niego prowokatorkami. Był tam nienormalny rurarz, który chwalił się, że bił Żydów po kolanie cegłą. Kobiety mówiły, że gdyby pogrom był przed referendum to wszyscy by głosowali trzy razy nie. Mieszkaniec Kielc powiedział, iż on głosował tak jak chciał, nie ujawniając swoich preferencji. Przeszedł koło nich człowiek w mundurze andersowskim. Mieszkaniec Kielc przypuszcza, że ten mężczyzna doniósł na niego. Niedługo potem pojawił się oficer w stopniu (chyba) porucznika i aresztował mieszkańca Kielc stojącego na mostku.
Mężczyzna został postawiony przed sądem pod zarzutem szerzenia propagandy. Był też osoba podejrzaną, ponieważ po wojnie wrócił z Zachodu i miał ubranie amerykańskie od munduru. Udało mu się uniknąć niesłusznej kary. Nie udowodniono mu winy mimo matactw świadków i prokuratora podczas procesu.
Po latach mieszkaniec Kielc poznał jedną z prowokatorek na zdjęciu w gazecie „Słowo Ludu”. Tam było napisane, że kobieta pracuje w gimnazjum fotograficznym w Warszawie.
Dziennikarz Krzysztof Kąkolewski pozuje do zdjęć filmowych wykonując notatki.
Strażak Marek Krajewski mówi o Komitecie Założycielskim Solidarności.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Pogrom (materiały do filmu) - Władysław Sikora, mieszkaniec Kielc i Marek Krajewski 24
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  31'52"
 • tytuł oryginalny
  Pogrom (materiały do filmu) - Władysław Sikora, mieszkaniec Kielc i Marek Krajewski 24
 • część
  24 / 52

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Miejsce wydarzenia

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Media Kontakt Sp. z o.o. 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.