Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Pogrom (materiały do filmu) - Maciej Wrzeszcz 30

Opis

Materiał roboczy do filmu dokumentalnego „Pogrom". Maciej Wrzeszcz, syn prokuratora okręgowego w Kielcach z czasów pogromu, opowiada o reakcji swojego ojca Jana Feliksa Wrzeszcza na pogrom.

Mężczyzna w rozmowie z dziennikarzem Krzysztofem Kąkolewskim wspomina swojego ojca Jana Feliksa Wrzeszcza – prokuratora kieleckiego, i pogrom kielecki z 4 lipca 1946 roku. Ojciec był wtedy na urlopie wypoczynkowym i przebywał w Kielcach. Informację, że mają miejsce agresywne zachowania wobec Żydów na ulicy Sinicznej (obecnie Planty) w Kielcach otrzymał od swojej żony. Udał się na miejsce wydarzeń, gdzie spotkał rozjuszony tłum, otaczający dom, stanowiący siedzibę gminy żydowskiej. Ludzie powoływali się na chłopca, który uciekł Żydom, którzy go przetrzymywali. Prokurator Wrzeszcz chciał przemówić do tłumu, ale milicja i Urząd Bezpieczeństwa odmówili mu współpracy w tej sprawie. W Urzędzie Narodowej Rady Wojewódzkiej, gdzie próbował namówić władze do działania, też nie otrzymał pomocy. Prokurator osobiście uratował jednego z Żydów na ulicy.
Jan Wrzeszcz zawsze uważał, że pogrom był prowokacją. Na zjeździe prawników polskich po pogromie potępiono czynniki reakcyjne za zorganizowanie pogromu. Prokurator się temu sprzeciwił, ponieważ uznał, iż najpierw należy zbadać kto rzeczywiście był sprawcą pogromu oraz podkreślał, iż nie pozwolono mu przeciwdziałać tragedii. Jego reakcja spotkała się z atakiem na jego osobę. Minister Leon Chajn insynuował, że Jan Wrzeszcz broni morderców z Kielc. Zostało przeciwko niemu wszczęte postepowanie dyscyplinarne, które najprawdopodobniej w listopadzie 1946 roku zostało umorzone bez wyjaśnienia. Jan Wrzeszcz przeszedł do adwokatury i został radcą prawnym biskupa kieleckiego Czesława Kaczmarka. Kiedy biskupa aresztowano, aresztowano i Jana Wrzeszcza. Wrzeszcza trzymano w więzieniu na Mokotowie. Zamknięto go z więźniem chorym na gruźlicę, aby się zaraził. Chory na gruźlicę wyszedł z więzienia, co przyczyniło się do jego śmierci.
Jan Wrzeszcz był oskarżany o antysemityzm, a w rzeczywistości miał wielu przyjaciół Żydów i antysemityzm uważał za sprzeczny z kulturą. Kiedy był w więzieniu na Mokotowie to wielu jego przyjaciół prawników Polaków pochodzenia żydowskiego odważnie go broniło.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Pogrom (materiały do filmu) - Maciej Wrzeszcz 30
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  29'25"
 • tytuł oryginalny
  Pogrom (materiały do filmu) - Maciej Wrzeszcz 30
 • część
  30 / 52

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Media Kontakt Sp. z o.o. 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.