Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Pogrom (materiały do filmu) - Krzysztof Kąkolewski i Andrzej Drożdżeński 34

Opis

Materiał roboczy do filmu dokumentalnego „Pogrom". Dziennikarz Krzysztof Kąkolewski wyjaśnia dlaczego prowadzi prywatne śledztwo dziennikarskie dotyczące prawdy o pogromie kieleckim z 4 lipca 1946 roku. Mężczyzna stwierdza, że przez 45 lat od pogromu w Kielcach, nawet wypowiadanie samego słowa „pogrom” mogło być podstawą oskarżenia o prowokację. Ludzie żyli przez lata w atmosferze cenzury przez terror. W 1984 roku K. Kąkolewski postanowił odkryć prawdę o pogromie. Działania rozpoczęły się od próby odnalezienia liczby funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa, którzy zginęli w pogromie kieleckim. Obecnie wiadomo, że pogrom zaplanowano na dzień 4 lipca, jako dzień w którym w Norymberdze miały odbyć się obrady w sprawie ofiar Katynia z 1940 roku. Służby radzieckie chciały odwrócić uwagę od tej dyskusji i pokazać opinii światowej, jak Polacy traktują Żydów.
W pogromie zginęli głównie Żydzi, którzy wrócili ze Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR) i zatrzymali się tymczasowo w Kielcach, planując wyjazd do Palestyny. W procesie po pogromie oskarżono i skazano 6 osób, które nie zrobiły krzywdy Żydom.
K. Kąkolewski wspomina przewodniczącego Komitetu Żydowskiego w Kielcach z 1946 roku – doktora Seweryna Kahane, który kiedy zaczął się pogrom, próbował najpierw skontaktować się z władzami Kielc szukając pomocy, a następnie dzwonił do Jakuba Bermana. Niedługo potem odłączono mu telefon na poczcie.
Andrzej Drożdżeński - mieszkaniec Kielc, opowiada o wydarzeniach przy budynku Planty 7/9 podczas pogromu kieleckiego na Żydach, których był świadkiem. Mężczyzna pochodził z Warszawy, gdzie widział co działo się w getcie warszawskim z Żydami. 4 lipca 1946 roku rano wyszedł ze swojego domu przy ulicy Karczunkowskiej w Kielcach w poszukiwaniu zsiadłego mleka. Dostał ten produkt w sklepie przy ulicy Sienkiewicza. W lokalu była wrzawa, ponieważ grupa kobiet krzyczała i pokazywała, że jakiemuś mężczyźnie Żydzi powali córkę na macę. A. Drożdżyński zareagował i powiedział im, żeby nie wierzyły w bzdury. Z ciekawości, kiedy wyszedł ze sklepu, udał się na Planty, gdzie pijany mężczyzna stał przed domem przy ulicy Planty 7/9 i krzyczał, że Żydzi zabrali mu córkę i zabili. Wokół niego zaczynali gromadzić się ludzie. Tłum podśmiewywał się z niego i prowokował do walenia pięściami w drzwi domu przed którym stał, a wiadomo było, że tam mieszkają Żydzi. Na placu przed domem przybywało gapiów. Młodzi chłopcy zaczęli podbiegać do drzwi, kopać w nie i krzyczeć „Żydy! Wyłazić!”. Kiedy było około 200 ludzi, przyszedł milicjant, sprawdził drzwi, spojrzał się na tłum i postał jakiś czas. Potem poszedł, jakby pokazując, że już nie będzie bronił Żydów. A. Drożdżeński stojąc w tłumie opowiadał ludziom o tragedii getta warszawskiego, żeby ludzie oprzytomnieli i nie krzywdzili Żydów. Razem z około pięćdziesięcioletnim mężczyzną spytali się grupy próbującej sforsować drzwi, czego chcą od tych Żydów. Ludzie odpowiedzieli, że „wszystkie Żydy to Ubowce” i napierali na drzwi. Te w końcu puścili. Trzy osoby weszły do środka – dwóch cywilów i jeden żołnierz szeregowiec przeciągnięty przez tłum. Po jakimś czasie było słychać cichy strzał. Z domu wybiegł jeden z cywilów i krzyczał „Żydzi zastrzelili polskiego oficera!”. Chwilę później wyszedł żołnierz trzymając się za ranną rękę. Był w towarzystwie drugiego cywila. A. Drożdżeński uważa, że któryś z Żydów bronił się przed napastnikami.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Pogrom (materiały do filmu) - Krzysztof Kąkolewski i Andrzej Drożdżeński 34
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  22'06"
 • tytuł oryginalny
  Pogrom (materiały do filmu) - Krzysztof Kąkolewski i Andrzej Drożdżeński 34
 • część
  34 / 52

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Miejsce wydarzenia

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Media Kontakt Sp. z o.o. 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.