Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Pogrom (materiały do filmu) - Jerzy Stępień i Aleksander Jackowski 32

Opis

Materiał roboczy do filmu dokumentalnego „Pogrom". Polski prawnik Jerzy Stępień mówi o plotkach wymierzonych w jego osobę, które głosiły, niezgodnie z prawdą, że jest Żydem. Otóż podczas internowania, w styczniu 1982 roku, kolega Stępnia wrócił z przesłuchania i powiedział, że funkcjonariusze przesłuchujący twierdzą, że Jerzy Stępień jest Żydem. Uważają, że jego obecni rodzice nie są Żydami, ale że biologiczni rodzice byli Żydami i zginęli w pogromie kieleckim, a Stępień jest dzieckiem uratowanym z tej tragedii. Sęk w tym, iż pogrom kielecki miał miejsce 4 lipca 1946 roku, a Stępień urodził się we wrześniu 1946 roku.
Kiedy Stępień został wypuszczony w internowania, nie mógł znaleźć pracy. Zgodził się go zatrudnić w kurii biskup kielecki. Zanim jednak go zatrudnił dostał kilka anonimów, twierdzących że Jerzy Stępień jest Żydem.
Aleksander Jackowski – były asystent Jakuba Bermana, opowiada o tym jak jego zwierzchnik dowiedział się o pogromie kieleckim 4 lipca 1946 roku oraz o układzie sił politycznych w Polsce w 1946 roku.
Jackowski wspomina, że w dniu pogromu miał prowadzić konferencję dla zagranicznych dziennikarzy o godzinie 12.00 w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Berman dostał tego dnia telefon z Lublina lub Kielc informujący go o zajściach w Kielcach. Było to między godziną 10.00, a 11.30. Berman był przestraszony. W ocenie Aleksandra Jackowskiego służby radzieckie próbowały poprzez pogrom zastraszyć i podporządkować sobie grupę Polaków-komunistów sprawujących władzę na ziemiach polskich. Berman od początku twierdził, że pogrom to prowokacja, wynikająca z faktu, iż Józef Stalin nie ma zaufania do Polaków oraz Żydów i próbuje ich psychicznie szantażować. W samych zajściach jedną z kluczowych ról odegrał generał Smirrow oraz Smierż.
Dziennikarz Krzysztof Kąkolewski pyta Aleksandra Jackowskiego o znajomość sprawy niejakiego ministra administracji Wolskiego, który rzekomo chciał zabić żydowskich członków Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (KC PZPR). Jackowski nie słyszał o tej sprawie.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Pogrom (materiały do filmu) - Jerzy Stępień i Aleksander Jackowski 32
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  15'02"
 • tytuł oryginalny
  Pogrom (materiały do filmu) - Jerzy Stępień i Aleksander Jackowski 32
 • część
  32 / 52

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Media Kontakt Sp. z o.o. 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.