Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Pogrom (materiały do filmu) - Henryk Błaszczyk 49

Opis

Materiał roboczy do filmu dokumentalnego „Pogrom". Henryk Błaszczyk, który jako chłopiec był prowodyrem pogromu kieleckiego na Żydach 4 lipca 1946 roku, kolejno gości: przy budynku Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach, na ulicy Podwalnej w Kielcach, we wsi Pielaki, na ulicy Planty 7/9 w Kielcach i na ulicy Sienkiewicza 45 w Kielcach. Z każdym z tych miejsc związana jest część biografii mężczyzny. Mężczyzna opowiada o tych wydarzeniach.
Komenda Wojewódzka Policji to współczesna siedziba dawnej Milicji Obywatelskiej, która zajmowała się w 1946 roku sprawa zaginięcia ośmioletniego H. Błaszczyka . Była to również służba która powinna mieć za zadanie zapobiec pogromowi kieleckiemu na Żydach z 4 lipca 1946 roku.
Ulica Podwala w Kielcach to miejsce gdzie pod nieistniejącym współcześnie numerem 6 mieszkał wraz z rodzicami i przyrodnim bratem po II wojnie światowej Henryk Błaszczyk.
Wieś Pielaki z kolei to miejsce gdzie H. Błaszczyk uciekł na początku lipca z domu przybywszy do swoich kolegów z czasu II wojny światowej – Bartosińskich. W tej miejscowości mężczyzna rozmawia ze spotkanymi na drodze kobietami, które pamięta z czasów dzieciństwa.
Na ulicę Planty 7/9 H. Błaszczyk został przyprowadzony wraz z ojcem przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa w dniu pogromu kieleckiego. Zabrali tu oskarżonego o porwanie chłopca jednego z Żydów i odeszli. Stał tam wtedy zgromadzony już tłum około 100 osób.
Na ulicy Sienkiewicza 45 w 1946 roku znajdował się Komisariat Milicji Obywatelskiej, gdzie rano 4 lipca 1946 roku udał się ojciec Henryka wraz z synem aby zgłosić jego odnalezienie i zakomunikować, że Henryk był przetrzymywany kilka dni w piwnicy przez Żydów przy ulicy Planty 7/9 w Kielcach.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Pogrom (materiały do filmu) - Henryk Błaszczyk 49
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  36'12"
 • tytuł oryginalny
  Pogrom (materiały do filmu) - Henryk Błaszczyk 49
 • część
  49 / 52

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Miejsce wydarzenia

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Media Kontakt Sp. z o.o. 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.