Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Pogrom (materiały do filmu) - Henryk Błaszczyk 28

Opis

Materiał roboczy do filmu dokumentalnego „Pogrom". Henryk Błaszczyk opowiada o swojej roli w pogromie kieleckim, jako dziecka oraz o swoim życiu po 1946 roku.
Mężczyzna mówi o tym jak jest do dziś nękany przez dziennikarzy, aby opowiadał wydarzenia pogromu kieleckiego. Różnie na to reaguje, czasem opowiada nieprawdę i ludzie się na to nabierają.
Błaszczyk wspomina, że w 1946 roku w Kielcach panował głód. Ojciec był szewcem i nie zarabiał dużo. Pewnego dnia Henryk jako dziewięcioletni chłopiec w lecie 1946 roku zatęsknił za wsią Mniowo – miejscem gdzie spędził z rodziną czas II wojny światowej. Pojechał tam furmanka z przygodnie spotkanym mężczyzną. Dotarł najpierw do swoich kolegów Bartosińskich do miejscowości Pielaki, a potem udał się do wuja do Mniowa. Po kilku dniach wrócił do Kielc. Rodzice byli wzruszeni. Ojciec mu powiedział, że następnego dnia muszą iść na milicję zgłosić jego odnalezienie. Tak też zrobili. Następnego dnia udali się z obecnej ulicy 1 Maja na ulicę Sienkiewicza 45 na milicję. Henryk nie pamięta przeprowadzenia go z milicji do gmachu Urzędu Bezpieczeństwa (UB) przy ulicy Focha.
Mężczyzna pamięta tylko, że z milicji został przeniesiony do UB i tam przetrzymywany razem z ojcem, matką i przyrodnim bratem aż do zimy. Był też z nim chłopiec, chyba pasierb pani Biskupskiej, ale jego wypuścili wcześniej. Henryk chodził z nim po piwnicach, ponieważ funkcjonariusze UB nie zamykali ich na klucz. Brat się rozchorował psychicznie po tych przejściach. Henryk po powrocie do domu miął problemy w szkole z nauką i nie cieszyły go zabawy z dziećmi. Trzymał się od tamtej pory na uboczu.
Błaszczyk nie wie dlaczego ani on ani jego rodzice nie stanęli przed sadem w sprawie pogromu kieleckiego.
Mężczyzna zdobył wykształcenie zawodowe. Jest wykształcony na montera urządzeń chłodniczych. Pracował przez 15 lat jako strażnik w Polskiej Kasie Oszczędności (PKO) w Kielcach, a następnie przez kilkanaście lat jako ochroniarz w Komitecie Wojewódzkim Polskiej Zjednoczonej partii Robotniczej (KW PZPR). Uważa, że I sekretarz w Kielcach - Aleksander Zarajczyk, był porządnym człowiekiem, dobrze odnoszącym się do ludzi. Błaszczyk miał dobrą opinię jako obywatel i członek partii PZPR. Nie wyrzekł się wiary i posiada w domu znaki o tym świadczące.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Pogrom (materiały do filmu) - Henryk Błaszczyk 28
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  35'13"
 • tytuł oryginalny
  Pogrom (materiały do filmu) - Henryk Błaszczyk 28
 • część
  28 / 52

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Miejsce wydarzenia

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Media Kontakt Sp. z o.o. 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.