Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Pogrom (materiały do filmu) - Andrzej Jankowski 47

Opis

Materiał roboczy do filmu dokumentalnego „Pogrom". Sędzia Andrzej Jankowski mówi o przyczynach wybuchu pogromu kieleckiego na Żydach z 4 lipca 1946 roku. Mężczyzna uważa, iż pogrom był prowokacją, ale każda prowokacja zakłada, że ktoś z postronnych da się porwać owej prowokacji. Rozmiar wydarzeń mógł przerosnąć organizatorów. Nie skończyło się na jednej ofierze pogromu, jak w Krakowie. Andrzej Jankowski uważa, że pogrom uderzył w środowiska partyzanckie i zohydził naród polski w światowej opinii publicznej.
Władysław Dzikowski w swoim rękopisie podaje informację, iż w Hucie Ludwików, kilka dni przed pogromem zatrudni0no nową grupę robotników, a po pogromie ich zwolniono. Sędzia nie wyklucza, że jest to prawdą, ponieważ W. Dzikowski miał wiedzę o tym co się dzieje w hucie.
Żyd Kalman Singer, który był oskarżony początkowo o uprowadzenie chłopca, okazał się posiadać przy sobie sporą sumę pieniędzy i to było prawdopodobnie późniejszą przyczyną jego aresztowania.
Żydzi mogli być przez kogoś nastawieni, żeby lepiej nie wpuszczać nikogo do domu i jak przyszli milicjanci to ich nie chcieli wpuścili, zamiast spokojnie pokazać, że w budynku przy ulicy Planty 7/9 nie ma piwnic i że nie ma tam chrześcijańskich dzieci.
Żydzi byli kojarzeni z komunistami i Urzędem Bezpieczeństwa. W budynku na Plantach mogło być kilku komunistów, ale na pewno nie wszyscy. Mieli broń, ponieważ mieli znajomych we władzach. Mieli też pieniądze, ponieważ nie byli to Żydzi z Kielc tylko repatrianci ze Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR), którzy możliwe że chcieli zajmować się typowymi żydowskimi zajęciami, czyli handlem i pośrednictwem.
Wyroki dotyczące oskarżonych w pogromie kieleckim w 4 przypadkach sędzia uznaje za sprawiedliwe, choć z pominięciem przepisów formalnych. Jednak co do wyroków na pozostałych 5 oskarżonych nie jest przekonany o ich prawidłowości.
W drugiej części materiału rozmowa dziennikarza z bioenergoterapeutą (personalia obu osób niezidentyfikowane) na temat podejścia do bioenergoterapii w Polsce i na świecie, gdzie bioenergoterapeuta wskazuje, iż w Polsce, mimo badań naukowych wykazujących skuteczność bioenergoterapii, nie jest to uznawana metoda leczenia.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Pogrom (materiały do filmu) - Andrzej Jankowski 47
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  34'13"
 • tytuł oryginalny
  Pogrom (materiały do filmu) - Andrzej Jankowski 47
 • część
  47 / 52

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Media Kontakt Sp. z o.o. 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.