Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Październik 2010-10-31

Opis

Cykliczna audycja o charakterze historycznym zrealizowana z okazji 65. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Na temat wydarzeń politycznych, które miały miejsce w październiku 1945 roku wypowiada się profesor Rafał Habielski, o życiu teatralnym tego okresu mówi krytyk teatralny Tomasz Mościcki.
W programie poruszono kwestię wpływu śmierci polityka Wincentego Witosa na działalność Polskiego Stronnictwa Ludowego, kontynuacji "rewolucji łagodnej" w polskiej kulturze (m.in. ukazanie się pierwszego numeru "Ruchu Muzycznego", którego redaktorem naczelnym został Stefan Kisielewski, powstanie miesięcznika "Teatr" w Krakowie oraz pisma "Muzyka i Sztuka"), zjazdu Związku Zawodowego Pracowników Filmu w Łodzi, który zaowocował upaństwowieniem kin i produkcji filmowej. Mowa także o zawartości pierwszego numeru pisma "Teatr", w tym testamencie artystycznym Stefana Jaracza, o ideologicznych przesłaniach "Życia Warszawy", "Rzeczpospolitej", "Głosu Ludu", o działaniach teatralnych w Łodzi oraz Warszawie, o ustaleniach Zjazdu Związku Artystów Scen Polskich, artykule księdza Jana Piwowarczyka poświęconym marksizmowi opublikowanym w "Tygodniku Powszechnym", o utworzeniu Polskiej Agencji Prasowej oraz o homilii kardynała Augusta Hlonda.
W materiale wykorzystano m.in. fragmenty "Dzienników" Marii Dąbrowskiej i Zofii Nałkowskiej, "Wspomnień i zapisków" Hugo Steinhausa, tekstów Stefana Jaracza i listów Juliana Tuwima. Premierowa emisja audycji autorstwa Ewy Stockiej-Kalinowskiej i Joanny Szwedowskiej odbyła się w Polskim Radiu 31 października 2010 roku.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Październik 2010-10-31
 • typ nagrania
  audio
 • czas trwania
  58'30"
 • tytuł oryginalny
  Październik

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Polskie Radio S.A. 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.