Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Nie zapomnieć (materiały do filmu) 5

Opis

Materiał roboczy do filmu „Nie zapomnieć". Ciąg dalszy wieczoru autorskiego izraelskiej pisarki Miriam Akavii w Instytucie Polskim w Sztokholmie. Pisarka opowiada o pierwszych latach w Izraelu, o życiu w traumie po wojnie i utracie bliskich oraz o próbie ochrony własnych dzieci przed tą traumą. Stwierdza, że polska poezja jest popularna w Izraelu. Sam pisze w języku hebrajskim, jednak nie potrafi określić, który język - polski czy hebrajski jest jej „pierwszym językiem". Mówiąc o Holocauście zwraca uwagę na to, żeby nie manipulować nim. Wspomina jak po wojnie trafiła do Szwecji do Narviku. Spotkanie kończy się. M. Akavia dostaje podziękowania i kwiaty.

Materiał filmowy bez dźwięku, w którym pokazane są zdjęcia filmowe M. Akavii chodzącej ulicami Sztokholmu. Kobieta wchodzi na klatkę schodową kamienicy i dzwoni do drzwi z napisem „Bohman". Nikt nie otwiera.

M. Akavia stoi przed ambasadą Izraela w Sztokholmie i mówi o tym, że nie ma tam flagi Izraela następnie spaceruje bulwarem nad wodą.

M. Akavia jedzie autem i opowiada o tym, że po wojnie nie chciała wracać do Polski, że w Szwecji ludzie byli bardzo mili i pomocni. Matka M. Akavii zginęła w Bergen-Belsen, ją samą wyzwolili Anglicy i wyciągnęli ze stosu trupów, ledwo przytomna i ważącą około 25 kg (miała wtedy kilkanaście lat).
W Szwecji tęskniła za siostrą Lusią z korą była rozdzielona oraz za nieżyjącymi rodzicami i bratem. Pisała dużo wierszy po polsku, aby ulżyć tęsknocie. Potem wyjechała do Izraela, gdzie wyszła za mąż i urodziła dzieci.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Nie zapomnieć (materiały do filmu) 5
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  01:02'46"
 • tytuł oryginalny
  Nie zapomnieć (materiały do filmu) 5
 • część
  5

Język

 • język oryginału
  en, he, pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Miejsce wydarzenia

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Media Kontakt 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.