Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Nie zapomnieć (materiały do filmu) 24

Opis

Materiał roboczy do filmu „Nie zapomnieć". Izraelska pisarka Miriam Akavia przebywa na terenie dawnego getta krakowskiego na Podgórzu i opowiada o swoim dziadku Aronie Plessnerze, który prowadził na ulicy Krakowskiej na krakowskim Kazimierzu sklep „A. Plessner i synowie". Hobby dziadka było pisanie wierszy po hebrajsku. Był wierzącym Żydem. Odwiedzał rodzinę Miriam na ulicy Łobzowskiej. Przynosił cukierki dla dzieci. Mama wtedy nakrywała głowę, żeby dziadek był zadowolony, że przestrzega obyczajów religijnych. Służył w armii podczas I wojny światowej. Zmarł w 1935 roku.

M. Akavia opowiada o życiu w getcie. Rozmawia z przechodniem na temat terenów po getcie.

Pisarka idzie ulicą Limanowskiego szukając mieszkania, w którym mieszkała przebywając w getcie. Wspomina kolegę Miecia, a z którym spędzała czas podczas wojny oraz opowiada o planie ojca, żeby cała rodzina popełniła samobójstwo za pomocą odkręconego gazu. Kobieta chodzi do jednego z mieszkań i rozmawia z lokatorką. Miriam nie jest pewna czy to właściwe mieszkanie. Lokatorka mówi o stosunku do Żydów współczesnych Polaków.

Pisarka przebywa na terenie byłego obozu w Płaszowie. Teren jest nieoznaczony. Stoi tu tylko pomnik w hołdzie męczennikom pomordowanym przez hitlerowców w latach 1943-1945. Pod pomnikiem znajdują się trzy młode dziewczyny. M. Akavia rozmawia z nimi. Pyta je o ich wiedzę na temat obozu w Płaszowie, czy uczyły się o tym w szkole. Dziewczęta są na praktykach kartograficznych. Opowiadają jak wyglądała ich nauka w szkole na temat obozów zagłady.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Nie zapomnieć (materiały do filmu) 24
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  50'09"
 • tytuł oryginalny
  Nie zapomnieć (materiały do filmu) 24
 • część
  24

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Miejsce wydarzenia

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Media Kontakt 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.