Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Nie zapomnieć (materiały do filmu) 33

Opis

Film dokumentalny poświęcony życiu i twórczości izraelskiej pisarki Miram Akavii. Kobieta urodziła się w Krakowie w asymilowanej rodzinie żydowskiej jako Matylda (Maniusia) Wainfeld.
Miriam wspomina Kraków, rodzinę, szkołę. Następnie początek wojny i dalsze losy rodziny w getcie na Pogórzu. Potem pobyt wraz z bratem Iziem we Lwowie, skąd Matylda wrócił sama. Słuch o bracie zagniłą. Kolejno wspomina pobyt w obozie w Płaszowie, Auschwitz i Bergen-Belsen. Ojciec zginął najprawdopodobniej w obozie w Mauthausen a mamę zostawiły martwą w Bergen-Belsen.
Po wojnie Matylda długo dochodziła do zdrowia kolejno w szpitalu w Belgii, a potem w Szwecji, gdzie trafiła w ramach akcji Bernadotty - szwedzkiego Czerwonego Krzyża. Następnym przystankiem była szwedzka miejscowość Mykleby, gdzie żydowska młodzież trafiała, aby odpocząć po wojnie, uczyć się hebrajskiego i przygotowywać do wyjazdu do ówczesnej Palestyny. Matylda wraz z poznanym na miejscu Leopoldem (późniejszym Hananem) sowim przyszłym mężem dostali certyfikat na legalny wyjazd do Palestyny. Tu rozpoczęli nowe życie w kibucu pod nowymi imionami - Miriam i Hanan. Miriam wiele lat żyła milczeć o przeżyciach, które ją spotkały podczas II wojny światowej. jednak po latach zaczęła pisać o przeszłości, co stało się lekarstwem dla jej duszy.

W filmie wykorzystano zdjęcia z kolejnych pobytów pisarki w Polsce, Szwecji, Węgrzech i Izraelu a także archiwalne materiały filmowe i fotografie (czb.).
Materiał z montażem bez napisów końcowych.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Nie zapomnieć (materiały do filmu) 33
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  01:03'25"
 • tytuł oryginalny
  Nie zapomnieć 33
 • część
  33

Język

 • język oryginału
  pl, he
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Miejsce wydarzenia

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Media Kontakt 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.