Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Msza h-moll BWV 232. Kyrie i Credo

Opis

Rejestracja części Kyrie i Credo z "Mszy h-moll BWV 232" Jana Sebastiana Bacha, których wykonanie obyło się 24 kwietnia 2011 roku w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie w ramach 8. Festiwalu Misteria Paschalia. Zespołem Les Musiciens du Louvre, chórem oraz solistami dyryguje Marc Minkowski.
Kompozycja powstała pod koniec życia J. S. Bacha. Stanowi monumentalną syntezę jego stylu, łączącą katolicki kult chwały bożej z luterańską teologią krzyża. Całość składa się z 26 ogniw wokalno-instrumentalnych, z których większość opiera się na przetworzonym materiale z wcześniejszych kantat. W latach 1748-1749 Bach zgrupował części w czterech zeszytach, zatytułowanych "Missa" (Kyrie, Gloria), "Symbolum Nicaenum" (Credo), "Sanctus" oraz "Osanna/Agnus Dei/Dona nobis pacem". Tytuł "Die grosse katholische Messe" nadano kompozycji dopiero w 1790 roku.
Pierwsze "Kyrie eleison", w tonacji h-moll, jest fugą na chór pięciogłosowy, po której następuje duet "Christe eleison" na dwa soprany, poprzedzający drugą chóralną fugę "Kyrie eleison", tym razem czterogłosową. Dziewięć członów "Credo" (z duetem sopranu i altu oraz arią basową) układa się symetrycznie wokół środkowego "Crucifixus" na chór czterogłosowy, zaczerpniętego z kantaty "Weinen, Klagen, Sorgen, Zagen BWV 12".

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Msza h-moll BWV 232. Kyrie i Credo
 • typ nagrania
  audio
 • czas trwania
  17'18"
 • tytuł oryginalny
  Msza h-moll BWV 232. Kyrie i Credo

Język

 • język oryginału
  la
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Miejsce wydarzenia

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Polskie Radio S.A. 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.