Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Marzec 2010-03-28

Opis

Cykliczna audycja o charakterze historycznym zrealizowana z okazji 65. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Na temat wydarzeń politycznych, które miały miejsce w marcu 1945 roku wypowiada się profesor Rafał Habielski, o życiu teatralnym w pierwszym kwartale 1945 roku mówi krytyk teatralny Tomasz Mościcki.
W programie poruszono kwestię proces szesnastu oraz ukazania się pierwszego numeru pisma "Tygodnik Powszechny". Mowa także o działalności teatralnej Jana Mrozińskiego, scenie teatralnej Warszawy, wizycie Bogdana Korzeniewskiego w zrujnowanej Bibliotece na ul. Okólnik, zainaugurowaniu Teatru Wojska Polskiego w Łodzi i Starego Teatru w Krakowie w nawiązaniu do relacji Leona Kruczkowskiego w "Odrodzeniu", powołaniu Szkoły Dramatycznej w Warszawie przez Janusza Strachockiego i Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej w Łodzi przez Aleksandra Zelwerowicza oraz inauguracji jawnej działalności Teatru Rapsodycznego Mieczysława Kotlarczyka w Krakowie
W materiale wykorzystano m.in. fragmenty "Wspomnień i zapisków" Hugo Steinhausa, wierszy z tomu "Krzyże i miecze" Kazimierza Wierzyńskiego i tekstów Juliusza Osterwy, a także nagrania archiwalne Polskiego Radia z udziałem redaktora Jerzego Turowicza, polityka Adama Bienia oraz relację z procesu szesnastu z nagrań archiwalnych Wolnego Radia Europa. Premierowa emisja audycji autorstwa Ewy Stockiej-Kalinowskiej i Joanny Szwedowskiej odbyła się w Polskim Radiu 28 marca 2010 roku.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Marzec 2010-03-28
 • typ nagrania
  audio
 • czas trwania
  58'36"
 • tytuł oryginalny
  Marzec

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Polskie Radio S.A. 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.