Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Marek Edelman we wspomnieniach (5) 2009-10-30

Opis

Zapiski ze współczesności to cykl audycji, które dają słuchaczowi możliwość zaznajomienia się z gościem programu – bohaterem tygodnia. Pisarze, artyści, naukowcy snują biograficzne wspomnienia lub dzielą się przemyśleniami i refleksjami na temat różnych zjawisk współczesnego świata.
W piątym odcinku cyklu swoje wspomnienia związane z Markiem Edelmanem przedstawia psychoterapeutka, publicystka i redaktor żydowskiego pochodzenia, działaczka opozycji demokratycznej w okresie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej Anna Dodziuk.
Opowiada o tym, że wyrosła w domu, w którym istniał swoisty kult Marka Edelmana. Osobiście poznała i zaprzyjaźniła się z nim po wydarzeniach sierpnia ’80, a kiedy w stanie wojennym jej narzeczony trafił do obozu internowania, Edelman okazał się niezwykle zaradnym świadkiem na ich więziennym ślubie. Znakomita psychoterapeutka i działaczka opozycji demokratycznej PRL zwraca również, podobnie jak inni, uwagę na fakt, że Marek Edelman posiadał osobliwy „czujnik na czystość intencji” otaczających go ludzi, że jako moralny autorytet najczystszej próby okazywał się niezawodnym probierzem moralnej nieskazitelności podejmowanych działań. Anna Dodziuk w niezwykle wzruszający sposób wspomina również piękne, subtelne gesty, na które w wyjątkowych okolicznościach umiał zdobyć się ten na co dzień dość szorstki w obejściu człowiek.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Marek Edelman we wspomnieniach (5) 2009-10-30
 • typ nagrania
  audio
 • czas trwania
  13'21"
 • tytuł oryginalny
  Marek Edelman we wspomnieniach
 • odcinek
  (5) / 5

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Polskie Radio S.A. 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.