Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Luty 2010-02-28

Opis

Cykliczna audycja o charakterze historycznym zrealizowana z okazji 65. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Na temat wydarzeń politycznych, które miały miejsce w maju 1945 roku wypowiada się profesor Rafał Habielski, przeglądu prasy dokonuje teatrolog i poeta Piotr Mitzner.
W programie poruszono kwestię konferencji w Jałcie, przede wszystkim sprawy polskiej i niemieckiej, bombardowania Drezna, mianowania generała Władysława Andersa Naczelnym Wodzem Polskich Sił Zbrojnych oraz osiedlania się ludności na Ziemiach Odzyskanych. Mowa także o "Węzłach życia" Zofii Nałkowskiej, które ukazywały się w piśmie "Odrodzenie", o pierwszym numerze "Dziennika Polskiego", ówczesnej literaturze i poezji w nawiązaniu do wiersza "Przepis na poezję" Władysława Broniewskiego oraz tekstów Czesława Miłosza, spektaklach Teatru Wojska Polskiego oraz Teatru Słowackiego w Krakowie, początku działalności Polskiej Akademii Umiejętności i Akademii Sztuk Pięknych oraz uroczystej inauguracji Polskiego Radia w Krakowie.
W materiale wykorzystano m.in. fragmenty "Wspomnień i zapisków" Hugo Steinhausa, książki "Nie paść na kolana" Marka Łatyńskiego, "Pamiętnika" Marka Hłasko, wspomnień Romana Polańskiego, a także relację plutonowego Czesława Blicharskiego z lotu na bombardowanie Drezna oraz nagrania archiwalne Polskiego Radia z udziałem Beaty Obertyńskiej, która recytuje swój "Wiersz do generała". Premierowa emisja audycji autorstwa Ewy Stockiej-Kalinowskiej i Joanny Szwedowskiej odbyła się w Polskim Radiu 28 lutego 2010 roku.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Luty 2010-02-28
 • typ nagrania
  audio
 • czas trwania
  59'45"
 • tytuł oryginalny
  Luty

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Polskie Radio S.A. 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.