Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Łukasz Turski (5) 2009-05-29

Opis

Zapiski ze współczesności to cykl audycji, które dają słuchaczowi możliwość zaznajomienia się z gościem programu – bohaterem tygodnia. Pisarze, artyści, naukowcy snują biograficzne wspomnienia lub dzielą się przemyśleniami i refleksjami na temat różnych zjawisk współczesnego świata.
W pięciu odcinkach swoje historie z przeszłości opowiada fizyk, popularyzator nauki i publicysta Łukasz Turski.
W ostatniej części cyklu profesor Łukasz Turski opowiada m.in. o pozanaukowych zainteresowaniach ludzi, którzy na co dzień zajmują się fizyką. Nauka jest niepodzielna – podział na nauki humanistyczne i ścisłe ma charakter buchalteryjny, a fizycy często i intensywnie obcują z kulturą. Podaje przykłady Andrzeja Dragana i Zbigniewa Gortela, którzy z sukcesami parają się fotografią, oraz Kazimierza Grotowskiego (brata Jerzego), który był zapalonym alpinistą; inni fizycy fascynowali się np. muzyką lub żeglarstwem pełnomorskim. Sam Turski przyznaje, że fascynuje się historią cywilizacji i jeśli siły pozwolą, jego marzeniem byłoby, po przejściu na pełną emeryturę, podjąć studia historyczne. Długo trwała też jego fascynacja teatrem, aktorstwo jest zresztą elementem wykładu akademickiego.
Na koniec rozmowy Turski wraca do kwestii roli i rozumienia nauki. Aby analizować teksty źródłowe konieczny jest rozbudowany aparat krytyczny i ogromna wiedza. Ci, którzy deprecjonują wartość niektórych dyscyplin nauki sami nie rozumieją swoich. Po co się zajmujemy nauką? Turski jest zwolennikiem sformułowanej w XIX w. teorii angielskiego matematyka, że nauka to „dostarczyciel bezpiecznej prawdy”.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Łukasz Turski (5) 2009-05-29
 • typ nagrania
  audio
 • czas trwania
  13'49"
 • tytuł oryginalny
  Łukasz Turski
 • odcinek
  (5) / 5

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Polskie Radio 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.