Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Likiernik (materiały do filmu) 2

Opis

Materiał roboczy do filmu pt. „Likiernik" o oficerze Armii Krajowej podpułkowniku Wojska Polskiego, żołnierzu Armii Krajowej Stanisławie Likierniku polskim, Żydzie, byłym powstańcu warszawskim ze Zgrupowania „ Radosław„ Armii Krajowej.

S. Likiernik idzie przez Ogród Saski w Warszawie i opowiada o wyjściu oddziałów powstańczych ze Starego Miasta do Śródmieścia w sierpniu 1944 roku oraz próbie przedarcia się przez Ogród Saski wzdłuż murów kościoła świętego Antoniego.

Zdjęcia filmowe z ulicy Podwale, zdjęcia filmowe pomnika powstańców poległych 13 sierpnia 1944 roku w wyniku wybuchu czołgu pułapki przy ulicy Kilińskiego, muru z widocznymi uszkodzeniami z okresu II wojny światowej, zbliżenia tablicy upamiętniającej zamordowanie w dniu 1 września 1944 roku 430 osób w szpitalu powstańczym.

Zdjęcia filmowe ulicy Zakroczymskiej na Nowym Mieście w Warszawie. Zbliżenie kamienia-pomnika ku pamięci żołnierzy Armii Krajowej z harcerskiego Baonu Zośka z kompanii Giewont, Maciek i Rudy poległych 30 sierpnia 1944 roku w obronie Starego miasta. S. Likiernik Stoi na skrzyżowaniu ulicy Zakroczymskiej z ulicą Kościelną i opowiada o wydarzeniach powstańczych z sierpnia 1944 roku, w których brał udział w okolicach ulicy Zakroczymskiej.

Wspomina o wybuchu czołgu, odkopywaniu rannych, śmierci przyjaciół. wycofywaniu się w stronę Banku Polskiego, a potem do Śródmieścia. Przytacza anegdotyczną historię o tym jak jego kolega ateista udawał księdza będąc rannym w szpitalu powstańczym. Przeżegnał się na widok Niemca, który usiłował go zastrzelić i komunikował po niemiecku, że wybacza Niemcowi, ponieważ ma świadomość, że działa na rozkaz. Niemiec się zawahał i darował życie temu mężczyźnie oraz 30 innym rannym.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Likiernik (materiały do filmu) 2
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  39'54"
 • tytuł oryginalny
  Likiernik (materiały do filmu) 2
 • część
  2

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Miejsce wydarzenia

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Media Kontakt 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.