Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Kwiecień 2010-05-02

Opis

Cykliczna audycja o charakterze historycznym zrealizowana z okazji 65. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Na temat wydarzeń politycznych i społecznych, które miały miejsce w kwietniu 1945 roku wypowiada się profesor Rafał Habielski, o pierwszym numerze tygodnika "Przekrój" mówi krytyk literacki Tadeusz Nyczek.
W programie poruszono kwestię śmierci prezydenta Franklina Delano Roosevelta, pierwszej konferencji Organizacji Stanów Zjednoczonych w San Francisco, podczas której wytyczono cztery główne cele: pokój, bezpieczeństwo, współpraca międzynarodowa oraz prawa człowieka, a także testamentu politycznego i samobójstwa Adolfa Hitlera, oznaczającego koniec ładu nazistowskiego. Mowa także o treści pierwszego numeru tygodnika "Przekrój" założonego w Krakowie przez Mariana Eile w nawiązaniu m.in. do tekstów Jerzego Putramenta i Czesława Miłosza.
W materiale wykorzystano m.in. fragmenty "Wspomnień i zapisków" Hugo Steinhausa, "Zdobycia władzy" i felietonu Czesława Miłosza zamieszczonego w pierwszym numerze "Przekroju" w rubryce "Kolorowym atramentem", wspomnień Anny Kowalskiej, a także nagrań archiwalnych Polskiego Radia z udziałem generała Klemensa Rudnickiego oraz publicysty Edmunda Osmańczyka. Premierowa emisja audycji autorstwa Ewy Stockiej-Kalinowskiej i Joanny Szwedowskiej odbyła się w Polskim Radiu 2 maja 2010 roku.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Kwiecień 2010-05-02
 • typ nagrania
  audio
 • czas trwania
  58'10"
 • tytuł oryginalny
  Kwiecień

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Polskie Radio S.A. 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.