Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Jerzy Andrzejewski we wspomnieniach (2) 2009-09-29

Opis

Zapiski ze współczesności to cykl audycji, które dają słuchaczowi możliwość zaznajomienia się z gościem programu – bohaterem tygodnia. Pisarze, artyści, naukowcy snują biograficzne wspomnienia lub dzielą się przemyśleniami i refleksjami na temat różnych zjawisk współczesnego świata.
W pięciu odcinkach przedstawiono wspomnienia artystów dotyczące Jerzego Andrzejewskiego.
Antoni Libera wspomina czasy, w których jako dwudziestoletni entuzjasta literatury Jerzego Andrzejewskiego napisał list namawiający pisarza do kontynuacji pracy nad porzuconą powieścią Miazga. W ten sposób rozpoczęła się ich wieloletnia przyjaźń i współpraca, w wyniku której, po latach zmagania się z rozmaitymi przeszkodami wydana zostaje książka, określana niekiedy mianem pierwszej polskiej powieści postmodernistycznej. Swoją wypowiedź komentuje:
„Nie tak dawno wydano Miazgę w Bibliotece Narodowej. (…) Osoba, która opracowywała olbrzymi wstęp napisała bardzo słuszną rzecz, że przypadek Miazgi, to jest rzadki przypadek w historii literatury, kiedy legenda dzieła (…) historia powstawania i niewydawania Miazgi, oczywiście w kontekście społeczno-politycznym Polski jest znacznie ciekawsza niż samo dzieło.”
Zapiski ze współczesności to cykl audycji, które dają słuchaczowi możliwość zaznajomienia się z gościem programu – bohaterem tygodnia. Pisarze, artyści, naukowcy snują biograficzne wspomnienia lub dzielą się przemyśleniami i refleksjami na temat różnych zjawisk współczesnego świata. Bohaterem niniejszego cyklu audycji jest Jerzy Andrzejewski, którego kolejno wspominają Andrzej Wajda, Antoni Libera, Marek Nowakowski, Michał Komar i Mirosław Chojecki.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Jerzy Andrzejewski we wspomnieniach (2) 2009-09-29
 • typ nagrania
  audio
 • czas trwania
  14'33"
 • tytuł oryginalny
  Jerzy Andrzejewski we wspomnieniach
 • odcinek
  (2) / 5

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Polskie Radio 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.